Endoskopia kapsułkowa Wrocław

W Centrum Medycznym Melita Medical istnieje możliwość wykonania endoskopii kapsułkowej z oceną naszych wykwalifikowanych specjalistów.
Co to jest endoskopia kapsułkowa?

Co to jest endoskopia kapsułkowa?

Endoskopia kapsułkowa jest badaniem służącym do oceny jelita cienkiego, w wyjątkowych przypadkach również jelita grubego. 

Polega ona na połknięciu przez pacjenta małej kapsułki z kamerą i źródłem światła, która przemieszczając się przez przewód pokarmowy wysyła sygnał do zewnętrznego rekordera i w ten sposób rejestruje obraz wnętrza przewodu pokarmowego.

Ze względu na trudną dostępność jelita cienkiego w badaniach endoskopowych (w gastroskopii możliwe jest jedynie obejrzenie dwunastnicy, w kolonoskopii - końcowego odcinka jelita cienkiego), jest to jedyne badanie pozwalające zobaczyć jelito cienkie „od wewnątrz”. Jest to szczególnie przydatne, gdy choroba, którą podejrzewamy u pacjenta może być ograniczona jedynie do zmian widocznych w śluzówce.

Umów wizytę

Kiedy należy wykonać endoskopię kapsułkową?

Wskazaniami do wykonania endoskopii kapsułkowej są:

  • Podejrzenie choroby Crohna, jeśli nie można rozpoznania ustalić innymi metodami, za wyjątkiem chorych, u których podejrzewa się zwężenie jelita w przebiegu tej choroby.
  • Podejrzenie krwawienia do jelita cienkiego
  • Podejrzenie celiakii – choroby trzewnej ( nietolerancja glutenu )
  • Podejrzenie innych chorób jelita cienkiego, w tym nowotworów.

Mimo tego, że na filmie z badania widać inne narządy przewodu pokarmowego ( przełyk, żołądek i jelito grube ) na podstawie badania kapsułką endoskopową nie można w sposób jednoznaczny ocenić tych narządów. Służą do tego inne metody endoskopowe- kolonoskopia i gastroskopia.

Umów wizytę
Kiedy należy wykonać endoskopię kapsułkową?
Jak przebiega badanie?

Jak przebiega badanie?

Aby wykonać badanie pacjent zakłada specjalny pas, w którym mieszczą się odbiorniki sygnałów wysyłanych przez kapsułkę endoskopową. Następnie pacjent połyka kapsułkę popijając ja niewielką ilością wody i może udać się do domu lub pracy. Po 12 godzinach (tyle trwa badanie) pas jest zdejmowany, a nagrany z wnętrza jelita film może być oceniany przez lekarza.

Kapsułka jest rozmiarów większej tabletki, jest jednorazowa. Wewnątrz znajduje się kamera, źródło światła, bateria i nadajnik sygnałów, które odbierane są przez czujniki umieszczone w pasie.

Po połknięciu kapsułka przesuwa się z żołądka do dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego, a następnie jest wydalana z kałem.

Prosimy, aby przygotowując się do badania pacjenci nie jedli niczego przez 24 godziny poprzedzające badanie. W tym czasie można pić wodę, ostatni raz nie później niż 4 godziny przed badaniem.

Po zakończeniu nagrania pacjent jest proszony o zwrócenie rekordera do Centrum Medycznego Melita Medical. W ciągu kilku dni nagranie z badania jest oglądane przez naszego specjalistę i odpowiednio opisywane.

Umów wizytę

Cennik

Endoskopia kapsułkowa
3700 PLN
Umów wizytę

Do pobrania