Zakrzepy hemoroidalne

Zakrzepy hemoroidalne to inaczej zakrzepy brzeżne odbytu. Pojawiają się z wyniku pęknięcia jednej z żył podskórnych otaczających odbyt, najczęściej z powodu zwiększonego parcia (podczas biegunki lub zaparcia). Często mylone są z hemoroidami, jednak są to dwie różne choroby, o różnym pochodzeniu. Głównym objawem zakrzepów hemoroidalnych jest pojawienie się małego bolesnego guzka w okolicy odbytu, który z czasem może przybrać ciemne zabarwienie.
Zakrzepy hemoroidalne - najważniejsze informacje

Zakrzepy hemoroidalne - najważniejsze informacje

Zakrzepy hemoroidalne są inaczej nazywane zakrzepami brzeżnymi odbytu.

Zakrzep hemoroidalny pojawia się najczęściej podczas zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, gdy pęka jedna z żył podskórnych splotu żylnego, który otacza odbyt. Z pękniętego naczynia wylewa się krew i krzepnie formując guzek.

Bardzo wielu chorych nazywa zakrzepy hemoroidalne (brzeżne) hemoroidami zewnętrznymi, jednak nazwa ta, z powodu zupełnie odmiennej etiologii niż choroba hemoroidalna nie ma uzasadnienia.

Zakrzepy hemoroidalne - objawy

Objawem zakrzepu hemoroidalnego jest pojawienie się w okolicy odbytu twardego (zwykle) i początkowo mocno bolesnego guzka, ciemno zabarwionego, rozmiaru od ziarna ryżu aż do wielkości wiśni. 

Zwykle pojawienie się zakrzepu związane jest ze zwiększonym parciem np. podczas biegunki lub zaparcia oraz wykonywaniem większych wysiłków fizycznych: podnoszenia ciężarów czy ćwiczenia na siłowni. W zależności od tego jak duży jest guzek zakrzepiczy może on wywoływać albo bardzo niewielkie dolegliwości albo być przyczyną tak dużego bólu, że utrudnia on siadanie.

Zakrzepy hemoroidalne - objawy
Metody leczenia zakrzepy hemoroidalne

Metody leczenia zakrzepy hemoroidalne

U tych chorych, u których zmiana wywołuje duże dolegliwości bólowe, najlepszą metodą leczenia jest nacięcie bądź wycięcie zakrzepiczego guzka – jest to niewielki zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Jeśli guzek nie zostanie nacięty najczęściej ulega samoistnej resorpcji czyli wchłonięciu w okresie kilku tygodni. Po wyleczeniu w miejscu, w miejscu zakrzepu pozostaje mały fałd skórny. Niekiedy na skutek dużego ciśnienia w guzku zakrzepiczym, napięta skóra ulega pęknięciu i wtedy dochodzi do wylania się na zewnątrz niewielkich ilości krwi i ciemnych jej skrzepów.