Sigmoidoskopia Wrocław

W Centrum Medycznym Melita Medical wykonujemy zarówno sigmoidoskopie diagnostyczne, jak i profilaktyczne. Na badanie nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego – wystarczy umówić się na wizytę u naszego specjalisty w celu omówienia wskazań do badania, a następnie ustalić termin badania w recepcji.
Sigmoidoskopia - najważniejsze informacje

Sigmoidoskopia - najważniejsze informacje

Sigmoidoskopia jest badaniem endoskopowym końcowej części jelita grubego. Pozwala za pomocą giętkiego urządzenia grubości palca, zaopatrzonego w światłowód, ocenić wnętrze jelita grubego. Sigmoidoskop ma w sobie kilka małych tuneli. Jeden z tych tuneli jest używany aby wsysać napotykany w czasie badania śluz. Drugi tunel używany jest do pobrania w trakcie sigmoidoskopii materiału do biopsji. 

Sigmoidoskop pozwala zbadać końcowy odcinek jelita grubego-zstępnicę, esicę i odbytnicę. Lekarz, który dokonuje badania ma w ręku przyrząd sterujący, który pozwala kontrolować końcówkę sigmoidoskopu znajdującą się w jelicie. W trakcie badania, w razie stwierdzenia zmian jelita pobierane są wycinki do badania histopatologicznego. Wynik badania pacjent otrzymuj po około 3 tygodniach i od jego wyniku zależy dalsze leczenie. 

W przypadku wielu chorób wykonanie sigmoidoskopii to najlepsza droga do postawienia trafnej diagnozy.

Umów wizytę

Jak wygląda sigmoidoskopia?

U większości pacjentów badanie nie wymaga znieczulenia dożylnego, ponieważ ze względu na wprowadzenie endoskopu na niewielką głębokość bardzo rzadko wywołuje dolegliwości bólowe i dyskomfort, jednak na życzenie pacjenta badanie można przeprowadzić w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym.

Do badania pacjent jest układany na lewym boku, przykrywany kocem i proszony o zsunięcie spodni do kolan, po czym obraca się na bok i podciąga kolana do brzucha. 
By zminimalizować dyskomfort związany z badaniem, przed rozpoczęciem badania lekarz smaruje okolicę odbytu żelem z lignokainą. Sigmoidoskop zostaje powoli umieszczony poprzez odbyt w jelicie. Obraz wnętrza jelita jest analizowany w trakcie trwania badania i nagrywany. W razie znalezienia zmian w obrębie śluzówki lekarz może pobrać wycinek do badania histopatologicznego.

Przeprowadzanie sigmoidoskopii trwa około 10-15 minut.

Umów wizytę
Jak wygląda sigmoidoskopia?
Jak przygotować się do sigmoidoskopii?

Jak przygotować się do sigmoidoskopii?

Warunkiem powodzenia i bezpiecznego przeprowadzenia sigmoidoskopii jest dobre oczyszczenie jelita z mas kałowych.

Na 2 dni przed rozpoczęciem przygotowania do badania należy stosować dietę lekkostrawną, bez orzechów i nasion oraz z ograniczoną ilością warzyw i owoców (optymalnie pozbawionych skórki) 

Do badania można przygotować się zarówno doustnym preparatem oczyszczającym jelito (Fortrans, Moviprep, Citrafleet, Clensia) lub, w wypadku przeciwwskazań do stosowania preparatów doustnych, dwoma lewatywami (Enema) - jedną w dniu poprzedzającym badanie, drugą 2 godziny przed badaniem.

Umów wizytę

Cennik

Konsultacja gastroenterologiczna z sigmoidoskopią w znieczuleniu miejscowym
500 PLN
biopsja (1 wycinek)
100 PLN
Umów wizytę

Do pobrania

Ankieta anestezjologiczna
Ankieta anestezjologiczna
Ankieta anestezjologiczna to dokument niezbędny podczas ustalania sposobu znieczulenia oraz kwalifikacji do jego przeprowadzenia. Prawidłowe i wyczerpujące uzupełnienie ankiety pozwala na rzetelną ocenę bezpieczeństwa zaplanowanego sposobu znieczulenia oraz znacząco zmniejsza szansę za wystąpienie powikłań z nim związanych. W razie wątpliwości w trakcie uzupełniania dokumentu, poszczególne punkty można przedyskutować podczas wywiadu anestezjologicznego.
Zgoda sigmoidoskopia
Zgoda sigmoidoskopia
Sigmoidoskopia to badanie podczas którego lekarz ogląda lewą stronę jelita grubego za pomocą endoskopu wprowadzanego przed odbyt. Badanie pozwala ocenić wizualnie końcowy odcinek jelita, a obraz może być nagrywany. W razie znalezienia jakichkolwiek zmian wzbudzających wątpliwości istnieje możliwość pobrania biopsji.
Przygotowanie kolonoskopia / sigmoidoskopia
Przygotowanie kolonoskopia / sigmoidoskopia
Prawidłowe przygotowanie do kolonoskopii to 3 dniowy proces, składający się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przestrzeganie zasad diety łatwostrawnej ubogoresztkowej przez 3 dni poprzedzające badanie. W dniu przed badaniem i (w niektórych przypadkach) rano w dniu badania, należy przyjąć w odpowiedniej ilości preparat oczyszczający jelito, dodatkowo wypijając odpowiednią ilość wody. Bez prawidłowego przygotowania badanie nie będzie miało żadnej wartości diagnostycznej. Optymalne przygotowanie do sigmoidoskopii wygląda z reguły identycznie jak do kolonoskopii, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Zgoda na krótkotrwałe znieczulenie dożylne
Zgoda na krótkotrwałe znieczulenie dożylne
Krótkotrwałe znieczulenie dożylne to metoda znieczulenia wykorzystywana głównie podczas badań i zabiegów ambulatoryjnych (jednodniowych). Polega na wprowadzeniu pacjenta w krótkotrwały sen i zniesienie odczuwania bólu za pomocą leków podawanych dożylnie. Po tego typu znieczuleniu pacjent szybko odzyskuje świadomość i w ciągu kilku godzin może opuścić placówkę medyczną pod opieką osoby dorosłej. Przez 24h po znieczuleniu żadnym pozorem nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.