Kolonoskopia Wrocław

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu do jelita przez odbyt kamery endoskopowej. Lekarz ogląda błonę śluzową całego jelita grubego. Jeśli jest to konieczne może pobrać wycinki z błony śluzowej, wyciąć polipy jelita oraz usunąć inne zmiany. Całe badanie jest nagrywane.

Badanie jest całkowicie bezbolesne – jest wykonywane w krótkotrwałym dożylnym uśpieniu.

W Centrum Medycznym Melita Medical wykonujemy kolonoskopie zarówno w celach diagnostycznych (u pacjentów z podejrzeniem chorób jelita grubego) jak i profilaktycznych (u zdrowych osób po 50 roku życia lub wcześniej, jeśli występują obciążenia rodzinne)
Badanie kolonoskopia - najważniejsze informacje

Badanie kolonoskopia - najważniejsze informacje

Kolonoskopia to badanie endoskopowe okrężnicy (jelita grubego). Do jego wykonania niezbędne jest urządzenie zwane kolonoskopem - ma ono kształt cienkiego i elastycznego przewodu grubości palca. W trakcie badania kolonoskop wprowadza się ostrożnie przez odbyt, dalej przez odbytnicę do okrężnicy zstępującej, okrężnicy poprzecznej i okrężnicy wstępującej.

Istnieje kilka sposobów na zbadanie ww. odcinków przewodu pokarmowego, ale tylko kolonoskopia pozwala dokładnie i bezpośrednio przyjrzeć się ich anatomii oraz błonie śluzowej. W trakcie badania, w przypadku znalezienia miejsc zmienionych chorobowo, istnieje możliwość bezbolesnego pobrania małych wycinków śluzówki (biopsji) do badania histopatologicznego oraz mikrobiologicznego.

Umów wizytę

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy należy wykonać kolonoskopię?

Wykonanie kolonoskopii może być wskazane między innymi z powodu:

  • Podejrzenia zmian chorobowych w obrębie jelita grubego
  • Biegunka i/lub krwawienie przy oddawaniu stolca
  • Obciążenia rodzinnego nowotworami jelita grubego
  • Anemii o niewyjaśnionym pochodzeniu
  • W ramach profilaktyki nowotworów jelita grubego u osób po 50 roku życia

Kolonoskopia to powszechnie wykonywane badanie. Jest ono częścią i zarazem wstępem do dobrania prawidłowej terapii (farmakologicznej i/lub operacyjnej) wielu schorzeń dolnej części przewodu pokarmowego.
 

Jaką dietę stosować przed kolonoskopią?
 

Przed kolonoskopią należy przez 3 dni powstrzymać się od jedzenia nasion i orzechów oraz przejść na dietę łatwostrawną, z ograniczeniem warzyw i owoców oraz produktów barwiących śluzówkę (buraki, sok z czarnej porzeczki). Podczas przygotowania (picia preparatu oczyszczającego) można spożywać jedynie klarowne płyny (np. posłodzona herbata, klarowny sok jabłkowy, czysty bulion bez dodatków).

Umów wizytę
Najczęściej zadawane pytania
Rak jelita grubego i odbytnicy - profilaktyka

Rak jelita grubego i odbytnicy - profilaktyka

Najlepszą metodą profilaktyki raka jelita grubego i odbytnicy jest wykonywanie kolonoskopii, czy badania które polega na wprowadzeniu do jelita grubego kamery, za pomocą której lekarz może zbadać wygląd błony śluzowej. Ponieważ większość nowotworów jelita wyrasta z polipów, zawsze podczas tego badania usuwamy je.

U kogo i kiedy należy rozpocząć profilaktyczne kolonoskopie?

U zdrowych osób, u których nikt w rodzinie (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo) nie chorował na raka jelita grubego i odbytnicy – po ukończeniu 50 roku życia;

U osób znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i odbytnicy.

CZYNNIK ZWIĘKSZAJĄCY ZACHOWANIA NA RAKAJELITA GRUBEGO KIEDY ROZPOCZĄĆ WYKONYWANIE KOLONOSKOPII ? JAK CZĘSTO?

- jeden z bliskich członków rodziny (rodzice, rodzeństwo, dzieci) choruje lub chorował na raka jelita grubego lub gruczolaka (polip jelita)

- dwu lub więcej z dalszych członków rodziny (dziadkowie, kuzyni, wnuki) choruje lub chorował na raka jelita grubego lub gruczolaka (polip jelita)

po ukończeniu 40 roku życia, lub 10 lat wcześniej niż zachorował najmłodszy z członków rodziny co 5 lat
występująca w rodzinie Rodzinna Polipowatość Gruczolakowata -FAP

po ukończeniu 10-12 roku życia

co rok
występujący w rodzinie Wrodzony Niepolipowaty Rak Jelita Grubego-HNPCC po ukończeniu 20-25 roku życia, lub 10 lat wcześniej niż zachorował najmłodszy z członków rodziny co 1-2 lata
przewlekłe zapalenie jelita grubego (wrzodziejące zapalenie jelita i choroba Crohna) po 8 latach trwania choroby jelit dotyczy całego jelita grubego lub po 12 latach jeśli choroba dotyczy lewej połowy jelita

co 1-2 lata

W Centrum Medycznym Melita Medical wszystkie kolonoskopie wykonywane są w krótkotrwałym dożylnym uśpieniu i są całkowicie bezbolesne.

Jak wygląda kolonoskopia?

Jak wygląda kolonoskopia?

Do badania pacjent jest układany na lewym boku, przykrywany kocem i proszony o zsunięcie spodni do kolan, po czym obraca się na bok i podciąga kolana do brzucha. Badanie wykonuje się po podaniu dożylnie środka znieczulającego i usypiającego, pacjent śpi przez całe badanie oraz krótko po nim.

Samo badanie wykonywane jest przy zastosowaniu giętkiego kolonoskopu, który wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. W trakcie badania wdmuchuje się powietrze, aby lepiej uwidocznić ściany okrężnicy, co może być powodem niewielkiego dyskomfortu i oddawania gazów po przeprowadzeniu badania.

Jeśli jakieś miejsce w obrębie badanego fragmentu przewodu pokarmowego wzbudzi podejrzenia, mikroskopijny kawałek (biopsja) tego obszaru zostanie pobrany do badań laboratoryjnych.

W razie znalezienia polipów w obrębie oglądanego odcinka jelita istnieje możliwość ich usunięcia za pomocą specjalnej pętli wprowadzanej przez kolonoskop (polipektomia). Należy jednak pamiętać, że nie zawsze istnieją do tego bezpośrednie wskazania (np. gdy polipy nie wzbudzające podejrzeń lekarza), jak również usunięcie polipów może okazać się niemożliwe podczas badania wykonywanego ambulatoryjnie – wtedy zostanie Pani/Pan skierowany do szpitala w celu przeprowadzenia zabiegu z możliwością obserwacji po jego wykonaniu.

Badanie trwa od 10 do 30 minut, zależnie od stopnia skomplikowania badania, ilości pobieranych biopsji i ewentualnej polipektomii.

Badający Państwa lekarz poinformuje o wynikach kolonoskopii oraz wyda opis bezpośrednio po badaniu. Jeśli zostały pobrane wycinki do badania histopatologicznego, jego wyniki będą dostępne do 3 tygodni.

Umów wizytę

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopię wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu z resztek pokarmowych jelita, najczęściej za pomocą doustnie podanych środków przeczyszczających, wspomaganych czasami przez wlewki doodbytnicze. Przygotowanie rozpoczyna się w przeddzień zabiegu, kiedy chory musi powstrzymać się od jedzenia i picia płynów innych niż służące do oczyszczenia jelita.

Jak przygotować się do kolonoskopii?
Czy kolonoskopia boli?

Czy kolonoskopia boli?

W Centrum Medycznym Melita Medical wykonujemy kolonoskopię w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, co w praktyce oznacza, że w trakcie badania pacjent śpi i nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Po badaniu często występuje wzdęcie brzucha i może się pojawić niewielki ból z nim związany, jednak jest to przejściowe.

Umów wizytę

Cennik

kolonoskopia w analgosedacji dożylnej z konsultacją gastroenterologiczną po badaniu
1400 PLN
Kolonoskopia i gastroskopia w analgosedacji dożylnej z konsultacją gastroenterologiczną po badaniu (w cenie test ureazowy na Helicobacter pylori)
2000 PLN
biopsja (1 wycinek)
100 PLN
polipektomia (pierwszy polip)
450 PLN
polipektomia (każdy kolejny polip)
150 PLN
Umów wizytę

Do pobrania

Ankieta anestezjologiczna
Ankieta anestezjologiczna
Ankieta anestezjologiczna to dokument niezbędny podczas ustalania sposobu znieczulenia oraz kwalifikacji do jego przeprowadzenia. Prawidłowe i wyczerpujące uzupełnienie ankiety pozwala na rzetelną ocenę bezpieczeństwa zaplanowanego sposobu znieczulenia oraz znacząco zmniejsza szansę za wystąpienie powikłań z nim związanych. W razie wątpliwości w trakcie uzupełniania dokumentu, poszczególne punkty można przedyskutować podczas wywiadu anestezjologicznego.
Zgoda kolonoskopia
Zgoda kolonoskopia
Kolonoskopia, to badanie podczas którego lekarz ocenia wygląd wnętrza jelita grubego i czasem ostatniego odcinka jelita cienkiego prze pomocy endoskopu wprowadzanego przez odbyt. Obraz wnętrza jelita widoczny jest podczas badania na ekranie i może być nagrywany. W razie wykrycia jakichkolwiek zmian wzbudzających wątpliwości, lekarz ma możliwość pobrania biopsji.
Przygotowanie kolonoskopia / sigmoidoskopia
Przygotowanie kolonoskopia / sigmoidoskopia
Prawidłowe przygotowanie do kolonoskopii to 3 dniowy proces, składający się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przestrzeganie zasad diety łatwostrawnej ubogoresztkowej przez 3 dni poprzedzające badanie. W dniu przed badaniem i (w niektórych przypadkach) rano w dniu badania, należy przyjąć w odpowiedniej ilości preparat oczyszczający jelito, dodatkowo wypijając odpowiednią ilość wody. Bez prawidłowego przygotowania badanie nie będzie miało żadnej wartości diagnostycznej. Optymalne przygotowanie do sigmoidoskopii wygląda z reguły identycznie jak do kolonoskopii, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Zgoda na krótkotrwałe znieczulenie dożylne
Zgoda na krótkotrwałe znieczulenie dożylne
Krótkotrwałe znieczulenie dożylne to metoda znieczulenia wykorzystywana głównie podczas badań i zabiegów ambulatoryjnych (jednodniowych). Polega na wprowadzeniu pacjenta w krótkotrwały sen i zniesienie odczuwania bólu za pomocą leków podawanych dożylnie. Po tego typu znieczuleniu pacjent szybko odzyskuje świadomość i w ciągu kilku godzin może opuścić placówkę medyczną pod opieką osoby dorosłej. Przez 24h po znieczuleniu żadnym pozorem nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.