Kolonoskopia Wrocław

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu do jelita przez odbyt kamery endoskopowej. Lekarz ogląda błonę śluzową całego jelita grubego. Jeśli jest to konieczne może pobrać wycinki z błony śluzowej, wyciąć polipy jelita oraz usunąć inne zmiany. Całe badanie jest nagrywane.

Badanie jest całkowicie bezbolesne – jest wykonywane w krótkotrwałym dożylnym uśpieniu.

W Centrum Medycznym Melita Medical wykonujemy kolonoskopię zarówno w celach diagnostycznych (u pacjentów z podejrzeniem chorób jelita grubego) jak i profilaktycznych (u zdrowych osób po 50 roku życia lub wcześniej, jeśli występują obciążenia rodzinne).

Badanie kolonoskopia - najważniejsze informacje

Kolonoskopia to badanie endoskopowe okrężnicy (jelita grubego). Do jego wykonania niezbędne jest urządzenie zwane kolonoskopem - ma ono kształt cienkiego i elastycznego przewodu grubości palca. W trakcie badania kolonoskop wprowadza się ostrożnie przez odbyt, dalej przez odbytnicę do okrężnicy zstępującej, okrężnicy poprzecznej i okrężnicy wstępującej.

Istnieje kilka sposobów na zbadanie ww. odcinków przewodu pokarmowego, ale tylko kolonoskopia pozwala dokładnie i bezpośrednio przyjrzeć się ich anatomii oraz błonie śluzowej. W trakcie badania, w przypadku znalezienia miejsc zmienionych chorobowo, istnieje możliwość bezbolesnego pobrania małych wycinków śluzówki (biopsji) do badania histopatologicznego oraz mikrobiologicznego.

Umów wizytę

Jak wygląda kolonoskopia?

Do badania pacjent jest układany na lewym boku, przykrywamy kocem i proszony o zsunięcie spodni do kolan, po czym obraca się na bok i podciąga kolana do brzucha. Badanie wykonuje się po podaniu dożylnie środka znieczulającego i usypiającego, pacjent śpi przez całe badanie oraz krótko po nim.

Samo badanie wykonywane jest przy zastosowaniu giętkiego kolonoskopu, który wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. W trakcie badania wdmuchuje się powietrze, aby lepiej uwidocznić ściany okrężnicy, co może być powodem niewielkiego dyskomfortu i oddawania bezwonnych gazów po przeprowadzeniu badania.

Jeśli jakieś miejsce w obrębie badanego fragmentu przewodu pokarmowego wzbudzi podejrzenia, mikroskopijny kawałek (biopsja) tego obszaru zostanie pobrany do badań laboratoryjnych.

W razie znalezienia polipów w obrębie oglądanego odcinka jelita istnieje możliwość ich usunięcia za pomocą specjalnej pętli wprowadzanej przez kolonoskop (polipektomia). Należy jednak pamiętać, że nie zawsze istnieją do tego bezpośrednie wskazania (np. gdy polipy nie wzbudzające podejrzeń lekarza), jak również usunięcie polipów może okazać się niemożliwe podczas badania wykonywanego ambulatoryjnie – wtedy zostanie Pani/Pan skierowany do szpitala w celu przeprowadzenia zabiegu z możliwością obserwacji po jego wykonaniu.

Badanie trwa od 10 do 30 minut, zależnie od stopnia skomplikowania badania, ilości pobieranych biopsji i ewentualnej polipektomii.

Badający Państwa lekarz poinformuje o wynikach kolonoskopii oraz wyda opis bezpośrednio po badaniu. Jeśli zostały pobrane wycinki do badania histopatologicznego, jego wyniki będą dostępne do 3 tygodni.

Umów wizytę

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopię wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu z resztek pokarmowych jelita, najczęściej za pomocą doustnie podanych środków przeczyszczających.

Przygotowanie rozpoczyna się już na 3 dni przed badaniem i polega na zmianie diety na łatwostrawną, pozbawioną produktów o wysokiej zawartości błonnika oraz mogących pozostawać w jelicie na dłuższy czas (np. pestki i nasiona, skórki owoców). Natomiast w przeddzień badania, kiedy chory musi powstrzymać się od jedzenia stałych pokarmów i ograniczyć swoją dietę do picia dozwolonych klarownych płynów (np. słodzona herbata, klarowny sok jabłkowy, bulion bez dodatków) oraz płynu przeczyszczającego wypisanego przez lekarza.

Umów wizytę

Czy kolonoskopia boli?

W Centrum Medycznym Melita Medical wykonujemy kolonoskopię w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, co w praktyce oznacza, że w trakcie badania pacjent śpi i nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Po badaniu często występuje wzdęcie brzucha i może się pojawić niewielki ból z nim związany, jednak jest to przejściowe.

Kolonoskopia Wrocław - prywatnie ze znieczuleniem

W Centrum Medycznym Melita Medical dbamy o komfort i spokój naszych pacjentów, dlatego oferujemy możliwość wykonania badania kolonoskopii w analgosedacji dożylnej czyli tzw. krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym.

Ponieważ jesteśmy placówką ambulatoryjną, nie przeprowadzamy badań w znieczuleniu ogólnym, które wymaga pozostania na obserwacji w warunkach szpitalnych. Nasi pacjenci przed rozpoczęciem badania otrzymują odpowiednio dobrany zestaw leków znieczulających i usypiających, których działanie rozpoczyna się bardzo krótko po podaniu dożylnym i trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Po zakończeniu badania pacjent jest przewożony na salę obserwacyjną, na której pozostaje pod opieką personelu medycznego do czasu, aż podane leki przestaną działać. Zwykle trwa to od kilkunastu minut do godziny. Po upływie tego czasu oraz omówieniu wyników kolonoskopii z lekarzem, pacjent może opuścić placówkę pod opieką osoby towarzyszącej.

Dawka leków używanych do znieczulenia jest zawsze dobierana odpowiednio do stanu zdrowia pacjenta oraz przewidywanego czasu trwania badania. Pacjenci z rozpoznanymi chorobami przewlekłymi (np. zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby układu krążenia, choroby neurologiczne, alergie), powinni zgłosić ich występowanie lekarzowi anestezjologowi podczas rozmowy poprzedzającej znieczulenie.

Umów wizytę

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy należy wykonać kolonoskopię?

Wykonanie kolonoskopii może być wskazane między innymi z powodu:

  • Podejrzenia zmian chorobowych w obrębie jelita grubego
  • Biegunka i/lub krwawienie przy oddawaniu stolca
  • Obciążenia rodzinnego nowotworami jelita grubego
  • Anemii o niewyjaśnionym pochodzeniu
  • W ramach profilaktyki nowotworów jelita grubego u osób po 50 roku życia

Kolonoskopia to powszechnie wykonywane badanie. Jest ono częścią i zarazem wstępem do dobrania prawidłowej terapii (farmakologicznej i/lub operacyjnej) wielu schorzeń dolnej części przewodu pokarmowego.

Jaką dietę stosować przed kolonoskopią?

Przed kolonoskopią należy przez 3 dni powstrzymać się od jedzenia nasion i orzechów oraz przejść na dietę łatwostrawną, z ograniczeniem warzyw i owoców, bogatobłonnikowych produktów zbożowych oraz produktów barwiących śluzówkę (buraki, sok z czarnej porzeczki). Podczas przygotowania (picia preparatu oczyszczającego) można spożywać jedynie klarowne płyny (np. posłodzona herbata, klarowny sok jabłkowy, czysty bulion bez dodatków).

Dlaczego gastroskopia i kolonoskopia to badania inwazyjne?

Badaniami inwazyjnymi nazywa się wszelkie procedury diagnostyczne, podczas których dochodzi do jakiejkolwiek ingerencji w organizm pacjenta. W wypadku gastroskopii i kolonoskopii diagnostycznej inwazyjność polega na konieczności wprowadzania do żołądka lub jelita endoskopu. Dodatkowo, w wypadku uwidocznienia zmian w obrębie śluzówki jednego ze wspomnianych narządów, konieczne może być pobranie biopsji, czyli małego wycinka błony śluzowej.

Kto powinien wykonać kolonoskopię?

Kolonoskopię powinni wykonywać profilaktycznie wszyscy po ukończeniu 50-tego roku życia, w ramach profilaktyki nowotworów jelita grubego i odbytnicy. Dodatkowo kolonoskopia może być wskazana u młodszych osób borykających się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak długotrwała biegunka, krwawienie przy wypróżnianiu, silne bóle brzucha czy anemia o niejasnym podłożu.

Kolonoskopia - jaki środek przeczyszczający?

Doustny środek przeczyszczający do kolonoskopii jest dostępnym wyłącznie na receptę. Lekarz kierujący lub wykonujący badanie endoskopowe jelita grubego powinien przepisać pacjentowi środek, który uważa za odpowiedni dla planowanego typu badania oraz stanu pacjenta. Nie zawsze konieczne jest przyjmowanie leku przeczyszczającego doustnie - w wybranych wypadkach lekarz może zalecić jedynie wykonanie lewatywy przed badaniem.

Co wykrywa kolonoskopia?

Badanie kolonoskopii pozwala na wykrycie wielu chorób jelita grubego - dotyczy to zarówno zmian widocznych makroskopowo (czyli tzw. "gołym okiem"), jak również zmian w wyglądzie i składzie komórkowym tkanki jelita grubego, obserwowanych pod mikroskopem w biopsjach pobranych podczas badania. Przy prawidłowym przygotowaniu do badania lekarz może ocenić wygląd jelita pod względem anatomicznym (np. obecność zwężeń czy uchyłków), obecności stanu zapalnego (np. zatarcie rysunku naczyniowego, nadżerki czy owrzodzenia), jak również zmian o potencjalnym charakterze nowotworowym (np. polipy jelita grubego).

Jak długo trwa kolonoskopia?

Zależnie od przygotowania pacjenta, warunków anatomicznych oraz ilości pobieranych biopsji, czas trwania kolonoskopii diagnostycznej może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jeśli podczas badania konieczne jest wykonanie dodatkowej procedury np. polipektomii (usunięcia polipa jelita grubego) lub poszerzenie zwężenia jelita, badanie może trwać nieco dłużej.

Umów wizytę

Rak jelita grubego i odbytnicy - profilaktyka

Najlepszą metodą profilaktyki raka jelita grubego i odbytnicy jest wykonywanie kolonoskopii, czyli badania które polega na wprowadzeniu do jelita grubego kamery, za pomocą której lekarz może zbadać wygląd błony śluzowej. Ponieważ polipy jelita grubego mają tendencję do złośliwienia (czyli stopniowej ewolucji ze zmiany łagodnej, do zmiany złośliwej), najczęściej usuwa się je od razu podczas badania kolonoskopii.

U kogo i kiedy należy rozpocząć profilaktyczne kolonoskopię?

U zdrowych osób, u których nikt w rodzinie (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo) nie chorował na raka jelita grubego i odbytnicy – po ukończeniu 50 roku życia.

U osób znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i odbytnicy warto rozpocząć cykliczne badania przesiewowe jeszcze wcześniej. Szczegółowe ramy czasowe przedstawiono w tabeli.

 

Czynnik zwiększający zachorowania na raka jelita grubego:

Kiedy rozpocząć wykonywanie kolonoskopii? Jak często?
  • jeden z bliskich członków rodziny (rodzice, rodzeństwo, dzieci) choruje lub chorował na raka jelita grubego lub gruczolaka (polip jelita)
  • dwu lub więcej z dalszych członków rodziny (dziadkowie, kuzyni, wnuki) choruje lub chorowało na raka jelita grubego lub gruczolaka (polip jelita)
po ukończeniu 40 roku życia, lub 10 lat wcześniej niż zachorował najmłodszy z członków rodziny co 5 lat
występująca w rodzinie Rodzinna Polipowatość Gruczolakowata - FAP po ukończeniu 10-12 roku życia co rok
występujący w rodzinie Wrodzony Niepolipowaty Rak Jelita Grubego - HNPCC po ukończeniu 20-25 roku życia, lub 10 lat wcześniej niż zachorował najmłodszy z członków rodziny co 1-2 lata
przewlekłe zapalenie jelita grubwego (wrzodziejące zapalenie jelita i choroba Crohna) po 8 latach trwania choroby jelit jeśli dotyczy całego jelita grubego lub po 12 latach jeśli choroba dotyczy lewej połowy jelita co 1-2 lata

 

Cennik

kolonoskopia w analgosedacji dożylnej z konsultacją gastroenterologiczną po badaniu
1400 PLN
Kolonoskopia i gastroskopia w analgosedacji dożylnej z konsultacją gastroenterologiczną po badaniu (w cenie test ureazowy na Helicobacter pylori)
2000 PLN
biopsja (1 wycinek)
100 PLN
polipektomia (pierwszy polip)
450 PLN
polipektomia (każdy kolejny polip)
150 PLN
Umów wizytę

Do pobrania

Ankieta anestezjologiczna
Ankieta anestezjologiczna
Ankieta anestezjologiczna to dokument niezbędny podczas ustalania sposobu znieczulenia oraz kwalifikacji do jego przeprowadzenia. Prawidłowe i wyczerpujące uzupełnienie ankiety pozwala na rzetelną ocenę bezpieczeństwa zaplanowanego sposobu znieczulenia oraz znacząco zmniejsza szansę za wystąpienie powikłań z nim związanych. W razie wątpliwości w trakcie uzupełniania dokumentu, poszczególne punkty można przedyskutować podczas wywiadu anestezjologicznego.
Zgoda kolonoskopia
Zgoda kolonoskopia
Kolonoskopia, to badanie podczas którego lekarz ocenia wygląd wnętrza jelita grubego i czasem ostatniego odcinka jelita cienkiego prze pomocy endoskopu wprowadzanego przez odbyt. Obraz wnętrza jelita widoczny jest podczas badania na ekranie i może być nagrywany. W razie wykrycia jakichkolwiek zmian wzbudzających wątpliwości, lekarz ma możliwość pobrania biopsji.
Przygotowanie kolonoskopia / sigmoidoskopia
Przygotowanie kolonoskopia / sigmoidoskopia
Prawidłowe przygotowanie do kolonoskopii to 3 dniowy proces, składający się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przestrzeganie zasad diety łatwostrawnej ubogoresztkowej przez 3 dni poprzedzające badanie. W dniu przed badaniem i (w niektórych przypadkach) rano w dniu badania, należy przyjąć w odpowiedniej ilości preparat oczyszczający jelito, dodatkowo wypijając odpowiednią ilość wody. Bez prawidłowego przygotowania badanie nie będzie miało żadnej wartości diagnostycznej. Optymalne przygotowanie do sigmoidoskopii wygląda z reguły identycznie jak do kolonoskopii, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Zgoda na krótkotrwałe znieczulenie dożylne
Zgoda na krótkotrwałe znieczulenie dożylne
Krótkotrwałe znieczulenie dożylne to metoda znieczulenia wykorzystywana głównie podczas badań i zabiegów ambulatoryjnych (jednodniowych). Polega na wprowadzeniu pacjenta w krótkotrwały sen i zniesienie odczuwania bólu za pomocą leków podawanych dożylnie. Po tego typu znieczuleniu pacjent szybko odzyskuje świadomość i w ciągu kilku godzin może opuścić placówkę medyczną pod opieką osoby dorosłej. Przez 24h po znieczuleniu żadnym pozorem nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.