Do badania pacjent jest układany na lewym boku, przykrywany kocem i proszony o zsunięcie spodni do kolan, po czym obraca się na bok i podciąga kolana do brzucha. Badanie wykonuje się po podaniu dożylnie środka znieczulającego i usypiającego, pacjent śpi przez całe badanie oraz krótko po nim.
Samo badanie wykonywane jest przy zastosowaniu giętkiego kolonoskopu, który wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. W trakcie badania wdmuchuje się powietrze, aby lepiej uwidocznić ściany okrężnicy, co może być powodem niewielkiego dyskomfortu i oddawania gazów po przeprowadzeniu badania.
Jeśli jakieś miejsce w obrębie badanego fragmentu przewodu pokarmowego wzbudzi podejrzenia, mikroskopijny kawałek (biopsja) tego obszaru zostanie pobrany do badań laboratoryjnych.
W razie znalezienia polipów w obrębie oglądanego odcinka jelita istnieje możliwość ich usunięcia za pomocą specjalnej pętli wprowadzanej przez kolonoskop (polipektomia). Należy jednak pamiętać, że nie zawsze istnieją do tego bezpośrednie wskazania (np. gdy polipy nie wzbudzające podejrzeń lekarza), jak również usunięcie polipów może okazać się niemożliwe podczas badania wykonywanego ambulatoryjnie – wtedy zostanie Pani/Pan skierowany do szpitala w celu przeprowadzenia zabiegu z możliwością obserwacji po jego wykonaniu.
Badanie trwa od 10 do 30 minut, zależnie od stopnia skomplikowania badania, ilości pobieranych biopsji i ewentualnej polipektomii.
Badający Państwa lekarz poinformuje o wynikach kolonoskopii oraz wyda opis bezpośrednio po badaniu. Jeśli zostały pobrane wycinki do badania histopatologicznego, jego wyniki będą dostępne do 3 tygodni.
Umów wizytę