Gastroskopia

Gastroskopia należy do badań endoskopowych, które umożliwiają diagnostykę chorób przewodu pokarmowego zlokalizowanych przede wszystkim w jego śluzówce. W wypadku gastroskopii mamy szansę obejrzeć górną jego odcinek.
Co to jest gastroskopia?

Co to jest gastroskopia?

Gastroskopia jest badaniem przełyku, żołądka i początkowego odcinka jelita cienkiego (dwunastnicy) przy pomocy specjalnego urządzenia nazywanego gastroskopem. Gastroskop jest gładką, giętką tubą, o średnicy zbliżonej do wielkości długopisu. Na jego początku znajduje się obiektyw i źródło światła, które pozwalają obejrzeć wnętrze przewodu pokarmowego.

Istnieje kilka sposobów na zbadanie ww. odcinków przewodu pokarmowego, ale tylko gastroskopia pozwala dokładnie i bezpośrednio przyjrzeć się ich anatomii oraz błonie śluzowej. W trakcie badania, w przypadku znalezienia miejsc zmienionych chorobowo, istnieje możliwość bezbolesnego pobrania małych wycinków śluzówki (biopsji) do badania histopatologicznego oraz mikrobiologicznego. 

Umów wizytę

Kiedy należy wykonać gastroskopię?

Wykonanie gastroskopii może być wskazane między innymi z powodu:

  • Podejrzenia zmian chorobowych przełyku, żołądka lub dwunastnicy
  • Trudności w przełykaniu, zgagi (pieczenia za mostkiem), bólów w dołku podsercowym
  • Nudności, wymiotów
  • Anemii o niewyjaśnionym pochodzeniu

Gastroskopia to powszechnie wykonywane badanie. Jest ono częścią i zarazem wstępem do dobrania prawidłowej terapii (farmakologicznej i/lub operacyjnej) wielu schorzeń górnej części przewodu pokarmowego.

Umów wizytę
Kiedy należy wykonać gastroskopię?
Jak przygotować się do gastroskopii?

Jak przygotować się do gastroskopii?

Przed badaniem gastroskopii należy powstrzymać się przez 8h od jedzenia i 4h od picia.

Umów wizytę

Jak przebiega gastroskopia?

Pacjent jest układany na łóżku na lewym boku, a wnętrze ust i gardło są spryskiwane działającym miejscowo środkiem znieczulającym. W wypadku znieczulenia dożylnego (sedacji) ten etap zostanie pominięty, a w zamian pacjentowi zostanie założony wenflon i podane leki o działaniu znieczulającym i uspokajającym.

Gastroskop jest wkładany bezpośrednio do gardła, dalej przechodzi do przełyku, który także podlega badaniu, aż w końcu dociera do żołądka i ostatecznie do początkowego odcinka jelita cienkiego – dwunastnicy.

Wprowadzanie gastroskopu do żołądka po znieczuleniu miejscowym może powodować u pacjenta dyskomfort i wrażenie utrudnionego oddychania, jednak można opanować te odczucia oddychając głęboko i spokojnie przez nos przez cały czas trwania badania.

W trakcie badania przez gastroskop wdmuchuje się powietrze, aby lepiej uwidocznić ścianę przełyku, żołądka i dwunastnicy, co może być powodem dyskomfortu w trakcie badania, ale nie powoduje dolegliwości bólowych, ani nie utrudnia oddychania. Końcówka gastroskopu wewnątrz żołądka może być obracana we wszystkich kierunkach, co pozwala bardzo dokładnie sprawdzić ściany tego narządu. 

Jeśli jakieś miejsce w obrębie badanego fragmentu górnej części przewodu pokarmowego wzbudzi podejrzenia, mikroskopijny kawałek (biopsja) tego obszaru zostanie pobrany do badań laboratoryjnych - nie jest to bolesne.

Gdy badanie jest zakończone gastroskop jest wyciągany na zewnątrz. Całe badanie trwa około 5-10 minut i może powodować przejściowy dyskomfort, ale nie utrudnia oddychania. Po zakończeniu badania przez niedługi czas może utrzymywać się uczucie wzdęcia i pojawiać się odbijanie.

Jeśli użyto miejscowego środka znieczulającego, przez dwie godziny nie powinno się jeść ani pić, ale można natychmiast wrócić do czynności codziennych.

Opis gastroskopii jest wydawany pacjentowi po zakończeniu badania, jeśli zostały pobrane biopsje do badania histopatologicznego na ich wynik będzie trzeba poczekać do 3 tygodni.

Umów wizytę
Jak przebiega gastroskopia?

Cennik

Gastroskopia w analgosedacji dożylnej z konsultacją gastroenterologiczną po badaniu (w cenie test ureazowy na Helicobacter pylori)
1250 PLN
Kolonoskopia i gastroskopia w analgosedacji dożylnej z konsultacją gastroenterologiczną po badaniu
2000 PLN
Biopsja
100 PLN
Umów wizytę

Do pobrania

Zgoda gastroskopia
Zgoda gastroskopia
Gastroskopia jest badaniem podczas którego, przez wprowadzoną przez usta kamerę, lekarz ma możliwość obserwowanie wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy, nagrania całego badania, a także pobrania wycinków do badania mikroskopowego, jeśli uzna to za niezbędne.
Ankieta anestezjologiczna
Ankieta anestezjologiczna
Ankieta anestezjologiczna to dokument niezbędny podczas ustalania sposobu znieczulenia oraz kwalifikacji do jego przeprowadzenia. Prawidłowe i wyczerpujące uzupełnienie ankiety pozwala na rzetelną ocenę bezpieczeństwa zaplanowanego sposobu znieczulenia oraz znacząco zmniejsza szansę za wystąpienie powikłań z nim związanych. W razie wątpliwości w trakcie uzupełniania dokumentu, poszczególne punkty można przedyskutować podczas wywiadu anestezjologicznego.
Przygotowanie gastroskopia
Przygotowanie gastroskopia
Przygotowanie do gastroskopii ma na celu zapewnienie całkowitego opróżnienia żołądka przed rozpoczęciem badania oraz zapobieganie ewentualnym powikłaniom związanym z pozostaniem w żołądku treści pokarmowej przed znieczuleniem. Gastroskopia przeprowadzona bez zachowania odpowiedniego odstępu od ostatniego posiłku nie pozwoli na pełną ocenę śluzówki żołądka i dwunastnicy oraz może narazić pacjenta na powikłania.
Zgoda na krótkotrwałe znieczulenie dożylne
Zgoda na krótkotrwałe znieczulenie dożylne
Krótkotrwałe znieczulenie dożylne to metoda znieczulenia wykorzystywana głównie podczas badań i zabiegów ambulatoryjnych (jednodniowych). Polega na wprowadzeniu pacjenta w krótkotrwały sen i zniesienie odczuwania bólu za pomocą leków podawanych dożylnie. Po tego typu znieczuleniu pacjent szybko odzyskuje świadomość i w ciągu kilku godzin może opuścić placówkę medyczną pod opieką osoby dorosłej. Przez 24h po znieczuleniu żadnym pozorem nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.