Rak odbytu

Rak odbytu najczęściej wywołany jest wcześniejszym zakażeniem onkogennym szczepem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Co do zasady przebieg i skutki zakażenia są takie same jak w przypadku raka szyjki macicy. Najlepszą metodą profilaktyki jest regularne przeprowadzanie cytologii kanału odbytu u osób z grupy ryzyka. Pierwsze objawy raka odbytu łatwo zbagatelizować, ponieważ są zbliżone do hemoroidów (dyskomfort, ból, krwawienie), dopiero z czasem dołączają się objawy ogólnoustrojowe, takie jak anemia, osłabienie czy zmniejszenie masy ciała.
Rak odbytu - najważniejsze informacje

Rak odbytu - najważniejsze informacje

W ostatnich 20 latach w Europie rośnie liczba nowych zachorowań na raka odbytu zwiększając się co roku o około 3,5%. Warto pamiętać, że na podstawie objawów, a nawet prostego badania palcem przez odbyt nie można postawić rozpoznania ani wykluczyć choroby. Rak odbytu jest chorobą zupełnie inną niż rak odbytnicy, choć nazwa brzmi podobnie.

W przypadku ponad 90% chorych przyczyną raka odbytu jest wcześniejsze zakażenie onkogennymi szczepami wirusa HPV. Natura zakażenia, jego przebieg i skutki są wła... (zobacz więcej)

Zakażenia HPV i rak odbytu

Zakażenie wirusami HPV (Human Papilloma Virus – Wirus Brodawczaka Ludzkiego) jest najczęstszą na świecie infekcją przenoszoną droga seksualną. Można z pewnym uproszczeniem powiedzieć, że każdy z nas miał już lub będzie miał kontakt z tym wirusami.

Grupa wirusów HPV składa się z ponad 150 podtypów, z których pewne wywołują zmian w zaatakowanej części organizmu inne nie, a jeszcze inne wbudowują swój materiał genetyczny (DNA) w strukturę ludzkiego DNA i dopiero po dłuższym czasie wywołują zmiany pr... (zobacz więcej)

Zakażenia HPV i rak odbytu
Rak odbytu objawy

Rak odbytu objawy

Rak odbytu jest chorobą która rozwija się podstępnie, najczęściej przez długi czas nie dając dolegliwości.

Kiedy pojawiają się objawy, większość chorych, mylnie uważa, że przyczyną są hemorrhoidy, bo objawy obu chorób są podobne i obejmują ból i dyskomfort przy wypróżnianiu, a także krwawienie podczas wypróżniania. Oczywiście w zaawansowanym stadium raka odbytu możemy spodziewać się objawów typowych dla każdego procesu nowotworowego – osłabienia, zmniejszenia masy ciała czy anemii.

Metody leczenia raka odbytu

Oczywiście jak w wypadku każdego nowotworu złośliwego leczenie raka odbytu może wymagać zarówno zabiegu operacyjnego (usunięcia zmian z marginesem zdrowej tkanki), jak i chemioterapii czy radioterapii. Odpowiedni dobór postępowania zawsze pozostaje po stronie lekarza onkologa i chirurga. 

Jeśli nasz lekarz specjalista po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki potwierdzi rozpoznanie raka odbytu, dalsze postępowanie zostanie z Państwem starannie omówione i otrzymają Państwo skierowanie na odpowiedniej placówki medycznej na dalsze leczenie.

Metody leczenia raka odbytu