Ultrasonografia przezodbytnicza

Ultrasonografia przezodbytnicza (inaczej USG transrektalne) wykorzystuje tą samą metodę obrazowania, co klasyczne USG – wydłużona, obrotowa głowica wysyła fale ultradźwiękowe, które odbijają się od tkanek budujących i otaczających odbyt, tworząc na komputerze obraz pozwalający ocenić budowę wszystkich okolicznych struktur.
Co to jest ultrasonografia przezodbytnicza?

Co to jest ultrasonografia przezodbytnicza?

USG transrektalne jest podstawowym badaniem proktologicznym, gdy lekarz podejrzewa zmiany w obrębie odbytu i jego okolic, których pełen obraz jest niemożliwy do ocenienia w anoskopii.

Jednym z podstawowych zastosowań ultrasonografii przezodbytniczej jest ustalenie przebiegu przetok okołoodbytniczych czy położenia ropni okołodbytniczych, które mogą się pojawiać m. in u pacjentów z chorobą Crohna.

Pozwala ono także na ustalenie uszkodzeń mięśni zwieraczy odbytu w przypadkach nietrzymania stolca u kobiet po porodach naturalnych, osób starszych i po operacjach okolic odbytu.

Na podstawie obrazu USG przezodbytniczego ustalamy też stopień zaawansowania raka odbytu, planując leczenie operacyjne. Poznanie stopnia zajęcia tkanek przez nowotwór i dobranie odpowiednio oszczędzającej metody chirurgicznej pozwala zaoszczędzić wielu chorym dyskomfortu związanego z koniecznością wytworzeniem przetoki jelitowej (tzw. stomii).

Umów wizytę

Jak wygląda badanie?

W celu wykonania badania pacjent rozbiera się od pasa w dół, po czym układa się na leżance na lewym boku z kolanami podciągniętymi do brzucha. Następnie, by zminimalizować dyskomfort związany z badaniem, lekarz wprowadza do odbytnicy głowicę ultrasonograficzną zabezpieczoną odpowiednią osłonką i pokrytą żelem.

Badanie nie jest bolesne, jednak u niektórych pacjentów może być mało komfortowe. W razie wystąpienia silnego bólu podczas USG transrektalnego należy poinformować o tym lekarza, który niezwłocznie przerwie badanie.

Badanie trwa 5-10 minut, zależnie od stopnia skomplikowania oglądanych zmian. Po wykonaniu badania lekarz ma możliwość obejrzenia obrazów z badania w widoku 3D, co pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian w obrębie odbytu oraz tkanek otaczających odbyt.

Do badania w Centrum Medycznym Melita Medical używamy zaawansowanego ultrasonografu firmy BK Medical.

Umów wizytę
Jak wygląda badanie?
Kiedy należy wykonać ultrasonografię przezodbytniczą?

Kiedy należy wykonać ultrasonografię przezodbytniczą?

Badanie z reguły zalecane jest po konsultacji z lekarzem gastroenterologiem, proktologiem, chirurgiem lub onkologiem, który widzi potrzebę oceny struktur okolicy odbytu w celu zaplanowania dalszego leczenia.

Wskazaniami do wykonania USG transrektalnego są:

  • obecność lub podejrzenie przetoki okołoodbytniczej lub ropnia okołoodbytniczego
  • nietrzymanie kału i gazów (po porodzie, operacji okolicy odbytu)
  • obecność operacyjnego nowotworu odbytnicy (do podjęcia decyzji o rodzaju zabiegu)


Jak przygotować się do badania?

Do badania nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Korzystne może być jedynie powstrzymanie się od spożycia posiłku na około 2 godziny przed wizytą, wypróżnienie się przed badaniem (jeśli pacjent odczuwa taką potrzebę) oraz zadbanie o higienę okolic odbytu.

Umów wizytę

Leczenie przetoki odbytu - cennik badań i diagnostyki

Założenie setonu drenującego przetokę w analgosedacji ( znieczuleniu dożylnym )
od 2000 zł
Operacja przetoki odbytu, w zależności od typu operacji i rodzaju przetoki
od 3500 zł
USG odbytu trójwymiarowe celem ustalenia przebiegu kanału przetoki
750 zł
Umów wizytę