Manometeria odbytu

Manometria odbytu i odbytnicy (inaczej manometria anorektalna) to badanie proktologiczne pozwalające poznać siłę, sprawność oraz reaktywność zwieraczy odbytu.
Na czym polega badanie manomaterii odbytu?

Na czym polega badanie manomaterii odbytu?

Badanie polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika do odbytu. Cewnik wyposażony jest w przetworniki ciśnieniowe, które pozwalają zbadać odruchy sterujące procesem wypróżnienia i uzyskać komputerowy rozkład ciśnień w mięśniach otaczających odbyt zarówno w fazie relaksacji, jak i parcia.

Cewnik wyposażony jest w mały balonik, który w trakcie badania jest pompowany do objętości odpowiedniej, by wywołać reakcję zwieraczy. Wykres ciśnień, przy których następuje zaciśnięcie i rozluźnienie mięśni odbytu i odbytnicy jest zapisywany w manometrze i analizowany przez lekarza. 

Umów wizytę

Manometria anorektalna - najważniejsze informacje

Jakie są wskazania do wykonania manometrii anorektalnej?

Przeprowadzenie manometrii anorektalnej warto przemyśleć, jeśli występuje jeden lub kilka z poniższych objawów:

  • uporczywe, długotrwałe zaparcia
  • nietrzymanie stolca i/lub gazów
  • wypadanie odbytnicy
  • podejrzenie uszkodzenia zwieraczy po zabiegu chirurgicznym

Manometria może być również zalecona przez lekarza w ramach diagnostyki przed wykonanie zabiegów w obrębie dolnej części przewodu pokarmowego.

Jak przebiega manometria anorekatalna?

Pacjent jest proszony o zsunięcie dolnej części ubrania do kolan, wygodne ułożenie się na leżance na lewym boku z kolanami podciągniętymi do brzucha. By zmniejszyć dyskomfort pacjenta, okolica odbytu jest smarowana żelem przed wprowadzeniem cewnika z balonikiem.
Podczas badania pacjent jest proszony o zaciśnięcie zwieraczy, ich rozluźnienie i próbę parcia (wypchnięcia cewnika). W trakcie badania balonik umieszony w cewniku jest kilkukrotnie pompowany, by sprawdzić progi ciśnienia, przy których pacjent odczuwa pełność jelit i potrzebę wypróżnienia. 
Badanie trwa około 30 minut i jest bezbolesne dla pacjenta. Wynik badania jest omawiany z pacjentem po zakończeniu badania.

Umów wizytę
Manometria anorektalna - najważniejsze informacje
Jak się przygotować do badania?

Jak się przygotować do badania?

Do badania nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób.

Korzystne może być jedynie powstrzymanie się od spożycia posiłku na około 2 godziny przed wizytą, wypróżnienie się przed badaniem (jeśli pacjent odczuwa taką potrzebę) oraz zadbanie o higienę okolic odbytu.

Umów wizytę

Cennik

Manometria anorektalna z konsultacją proktologiczną
500 PLN
Umów wizytę