USG Wrocław

USG jest jednym z podstawowych nieinwazyjnych badań obrazowych pozwalających ocenić wygląd zarówno całych narządów, jak i ich poszczególnych elementów oraz podjąć decyzje co do dalszego leczenia oraz ewentualnej pogłębionej diagnostyki (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub PET).

Badania USG wykonuje się również profilaktycznie w celu wczesnego wykrywania zmian w obrębie jamy brzusznej czy piersi, które mogą nie dawać żadnych objawów.

W naszej placówce mogą Państwo wykonać wszystkie opisane poniżej rodzaje badań USG.
Dostępne rodzaje USG w Centrum Medycznym Melita Medical

Dostępne rodzaje USG w Centrum Medycznym Melita Medical

W naszym Centrum Medycznym przeprowadzamy wszystkie poniższe typy badań USG:

  • USG jamy brzusznej
  • USG miednicy małej
  • USG jelit w chorobie Crohna (USG dwufazowe)
  • USG szyi (węzły chłonne, ślinianki, tarczyca)
  • USG piersi
  • USG moszny (jąder)
  • USG naczyń – Doppler
  • USG transrektalne z obrazowaniem trójwymiarowym
Umów wizytę

USG Doppler Wrocław

USG Dopplera pozwala na ocenę przepływów żylnych zarówno w obrębie kończyn, jak i wewnątrz brzucha czy szyi. Wykorzystując efekt Dopplera, czyli specyficznego sposobu odbijania fal ultradźwiękowych przez poruszającą się w żyłach krew, lekarz może ocenić gdzie krew przepływa szybciej lub wolniej, gdzie się zatrzymuje, a gdzie cofa z powodu niewydolność zastawek żylnych.

Badanie to jest szczególnie przydatne w ocenie zaawansowania miażdżycy naczyń i niewydolności żylnej (żylaków) oraz lokalizowania tętniaków i zakrzepów krwi.

Umów wizytę
USG Doppler Wrocław
USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to rodzaj badania pozwalający na ocenę wszystkich narządów ulokowanych w obrębie brzucha i miednicy małej. Oznacza to, że można dzięki niemu ocenić budowę wątroby i pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, jelit, nerek oraz dużych naczyń krwionośnych jamy brzusznej.

Narządami trudnymi do starannej oceny podczas USG brzucha są żołądek, macica z przydatkami oraz końcowy odcinek jelita grubego. Optymalnym badaniem służącym ocenie kobiecych narządów rozrodczych jest USG transwaginalne, a okolic odbytu – USG transrektalne. Staranną diagnostykę żołądka można przeprowadzić  w tomografii komputerowej lub „od wewnątrz” podczas gastroskopii.

Do USG brzucha należy się starannie przygotować, by badanie było w pełni miarodajne, a gazy jelitowe nie przysłaniały narządów. Więcej na ten temat w sekcji poniżej.

Umów wizytę

Jak przygotować się do badania USG?

Badania USG kończyn (w tym Dopplera), węzłów chłonnych, tarczycy, piersi, moszny i USG transrektalne nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania.

Jeśli jednak potrzebna jest ocena USG narządów jamy brzusznej (wątroby, dróg żółciowych, trzustki, jelit, układu moczowego – w tym nerek, przestrzeni zaotrzewnowej) należy ściśle stosować się do poniższych wytycznych:

  • W przeddzień badania prosimy pozostać na diecie lekkostrawnej, gotowanej, unikając potraw wzdymających (potrawy smażone, warzywa kapustne i cebulowe, nasiona roślin strączkowych, słodycze, jabłka, gruszki, śliwki i soki owocowe)
  • Przez 3 dni przed badaniem należy zażyć 3 razy dziennie po dwie tabletki ESPUMISAN (kapsułki połykając w całości). Chorzy z tendencją do wzdęć oraz każdy chory do badań dopplerowskich jamy brzusznej powinni pozostać na diecie i zażywać ESPUMISAN przez dodatkowe dwa dni poprzedzające badanie,
  • W dniu badania prosimy pozostać na czczo przynajmniej 8 godzin, do badania dopplerowskiego całkowicie na czczo, od rana,
  • Chorzy z tendencją do zaparć powinni zastosować dowolny lek przeczyszczający 2 dni przed badaniem (nie należy podawać środków przeczyszczających i wykonywać lewatyw w przeddzień badania)

USG narządów miednicy małej tj. ocena pęcherza moczowego, narządu rodnego, macicy, przydatków, gruczołu krokowego

  • Jeśli lekarz kierujący na badanie USG zaznaczył na skierowaniu „badanie z pełnym pęcherzem”, to w celu szybkiego wypełnienia pęcherza należy 1,5 godziny przed badaniem wypić na raz trzy szklanki niegazowanej wody mineralnej lub herbaty (nie mleka, soku czy innych napojów) i nie oddawać moczu. 
  • W przypadku przepełnienia pęcherza można w czasie oczekiwania na badanie „po trochę” oddawać mocz, nie wolno w międzyczasie dopijać płynów.

Do badania prosimy zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu chorego (wypisy ze szpitali, wyniki badan USG, komputerowej tomografii, rezonansu magnetycznego, urografii wraz ze zdjęciami oraz wyniki badań laboratoryjnych).

Umów wizytę
Jak przygotować się do badania USG?
Ile trwa badanie USG?

Ile trwa badanie USG?

Zależnie od obszaru objętego badaniem (np. tylko tarczyca lub cała jama brzuszna) oraz nasilenia zmian obserwowanych w badaniu może ono trwać od 10 do 30 minut.

W wypadku USG w chorobie Crohna konieczne może być pozostanie w placówce nieco dłużej, by dokonać oceny perystaltyki jelitowej po przyjęciu saszetki preparatu Fortrans.

W Centrum Medycznym Melita Medical dr Magdalena Bujak wydaje opis USG tuż po jego wykonaniu, stąd należy wziąć pod uwagę również 10-15 minut czasu oczekiwania po zakończeniu badania.

Umów wizytę

Czy pić wodę przed USG jamy brzusznej?

Na 8h przed badaniem USG brzucha należy przestać przyjmować pokarmy, a 4h przed badaniem nie należy już przyjmować żadnych płynów.

W wypadku USG brzucha z oceną pęcherza moczowego w celu szybkiego wypełnienia pęcherza należy 1,5 godziny przed badaniem wypić na raz 3 szklanki niegazowanej wody mineralnej lub herbaty (nie mleka, soku czy innych napojów) i nie oddawać moczu.

Umów wizytę
Czy pić wodę przed USG jamy brzusznej?

Cennik

USG jamy brzusznej
230 PLN
USG jelit w chorobie Crohna
250 PLN
USG szyi (węzły chłonne, ślinianki, tarczyca)
200 PLN
USG piersi
200 PLN
USG moszny (jąder)
200 PLN
USG naczyń – Doppler
200-250 PLN
USG transrektalne z obrazowaniem trójwymiarowym z konsultacją proktologiczną
750 PLN
Umów wizytę