Defekografia

Defekografia to jedno z dwóch podstawowych badań czynnościowych (obok manometrii anorektalnej), które pozwalają lepiej zdiagnozować problemy dotyczące zaburzeń wypróżniania oraz odpowiednio zakwalifikować pacjenta do leczenia chirurgicznego lub interdyscyplinarnego.
Na czym polega defekografia?

Na czym polega defekografia?

Defekografia polega wykonaniu serii zdjęć RTG podczas procesu wypróżnienia (w 4 jego fazach – spoczynku, wstrzymywaniu, parciu i defekacji) w pozycji fizjologicznej i późniejszej ocenie wyglądu oraz anatomii wszystkich struktur dna miednicy. 

Taki sposób przeprowadzenia defekografii pozwala na uchwycenie zmian w układzie mięśni i narządów umiejscowionych dookoła odbytu w trakcie procesu wypróżniania w zwyczajowej pozycji ciała, co daje szansę na uchwycenie odchyleń od normy niewidocznych w innych badaniach obrazowych (rezonans, tomografia komputerowa, USG transrektalne) oraz standardowym fizykalnym badaniu proktologicznym.

Badanie stosowane jest w diagnostyce zaparć, nietrzymania stolca, zespołu paradoksalnego skurczu mięśnia łonowo-odbytniczego, wypadania odbytnicy i rectocele - czyli przepukliny odbytniczo-pochwowej.

Umów wizytę

Jak przebiega badanie defekografii?

Przed badaniem pacjent powinien przygotować się za pomocą wlewki doobytniczej lub środka oczyszczającego jelito (wybór preparatu ustalany jest z lekarzem przeprowadzającym badanie).

W ramach badania pacjentowi podawane jest ok 300ml gęstej wlewki doobytniczej. Defekografia odbywa się w pampersie, w pozycji siedzącej, pod kontrolą aparatu rentgenowskiego.

Podczas badania pacjent musi ściśle współpracować z lekarzem wykonującym badanie, by otrzymać jak najbardziej szczegółowe obrazy z każdej z faz wypróżnienia – spoczynku, wstrzymywania, parcia i defekacji.

Umów wizytę
Jak przebiega badanie defekografii?
Defekografia Wrocław

Defekografia Wrocław

Pacjenci, którzy zgłaszają się do naszego Centrum Medycznego na wizytę u proktologa i zmagają się z zaburzeniami wypróżniania mogą zostać skierowani przez naszego specjalistę na dalszą diagnostykę, w tym badanie defekografii.

Defekografia wykonywana jest w szpitalu EMC przy ul. Pilczyckiej 144 pod opieką profesora Jarosława Leszczyszyna. 

Umów wizytę

Cennik

Defekografia
460 PLN
Umów wizytę