Kłykciny, inaczej nazywane brodawkami płciowymi, są częstą przypadłością spowodowaną zakażeniem skóry i nabłonków narządów płciowych i odbytu wirusami z grupy HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).
Zakażenie wirusem HPV jest najczęstszą choroba przenoszoną drogą kontaktów seksualnych. Dotychczas zidentyfikowano ponad 140 podtypów tego wirusa, z których duża cześć po wbudowaniu się do ludzkiego DNA może wywoływać nowotwory.
W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że niemal każdy dorosły człowiek miał w swoim życiu kontakt z wirusem HPV, jednak nie każdy rozwinie jakiekolwiek objawy chorobowe. Wirus HPV atakuje komórki nabłonkowe w ulubionych miejscach- najchętniej w okolicach przejścia błony śluzowej w skórę, lub błony śluzowej w nabłonek o innym charakterze. Jeśli w okresie zakażenia nasz system immunologiczny funkcjonuje prawidłowo, po około 6 miesiącach nasz organizm sam eliminuje zakażenie. Jeśli natomiast do zakażenia doszło w okresie spadku odporności zakażenie przechodzi w stan przewlekły, a wbudowane do ludzkich komórek DNA wirusa zmusza je do niekontrolowanego rozrostu, co prowadzi do powstawania kłykcin kończystych (brodawek płciowych) w okolicach odbytu i narządów płciowych; brodawek zwykłych powszechnie spotykanych na skórze dłoni i stóp, a także stanów przednowotworowych i nowotworów.