Proktologia

Proktologia jest dziedziną medycyny specjalizującą się w fizjologii oraz chorobach końcowego odcinka przewodu pokarmowego (jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i odbytu).

W Polsce i w większości krajów europejskich nie ma wyodrębnionej for... (zobacz więcej)
Czym zajmuje się proktolog?

Czym zajmuje się proktolog?

Proktolog zajmuje się profilaktyką i diagnostyką dolegliwości końcowego odcinka przewodu pokarmowego oraz ich leczeniem. Ponadto nasi specjaliści oferują kompleksową opiekę nie tylko w kontekście leczenia farmakologicznego, ale również chirurgii proktologicznej.

Wszystkie stosowane przez nas metody diagnostyki i leczenia bazują na faktach i badaniach naukowych (Evidence Based Medicine).

Umów wizytę

Kiedy należy zgłosić się do proktologa?

Proktolog to specjalista, do którego warto zgłosić się, gdy obserwujesz u siebie dolegliwości takie jak:

  • ból, swędzenie, pieczenie czy jakikolwiek dyskomfort w okolicach odbytu
  • krwawienie przy wypróżnianiu (szczególnie, gdy jest to świeża krew)
  • ból podczas wypróżniania
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • nietrzymanie kału i/lub gazów
  • zmiany które pojawiły się w odbycie po przebytym porodzie naturalnym
  • zaparcie

Wiemy, że problemy dotyczące dolnej części przewodu pokarmowego należą do jednych z najbardziej wstydliwych dla naszych pacjentów, prosimy jednak by pamiętać, że są to dolegliwości tak samo naturalne, jak wszystkie inne choroby. Jedynie ulokowane w niefortunnym miejscu. Nasz personel zdaje sobie z tego sprawę i dba zarówno o dyskrecję, jak i maksymalnie komfortową i profesjonalną atmosferę wizyt.

Umów wizytę
Kiedy należy zgłosić się do proktologa?
Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Przed pierwszą wizytą u proktologa warto skompletować całą dokumentację medyczną dotyczącą problemu, który wymaga konsultacji oraz wyniki aktualnych badań laboratoryjnych, jeśli pacjent takie posiada.

Przed wizytą nie ma potrzeby wykonywania lewatyw czy innego specjalnego przygotowania do badania proktologicznego. W miarę możliwości warto wypróżnić się przed wizytą (jeśli odczuwa się taką potrzebę) oraz zadbać o higienę okolicy odbytu. 

W wypadku obecności takich dolegliwości jak biegunka czy krwawienie przy wypróżnianiu na pierwszą wizytę u proktologa warto zabrać ze sobą próbkę kału – w naszej placówce częstą praktyką po przeprowadzeniu pełnego wywiadu oraz badania fizykalnego, jest zlecenie dalszej diagnostyki, w tym szybkich badań takich jak test  na obecność Clostridium difficile czy oznaczenie kalprotektyny w kale. Zabranie ze sobą próbki znacznie skraca czas do postawienia prawidłowego rozpoznania i pozwala podjąć decyzje dotyczące prawidłowego leczenia.

Ponieważ Centrum Medyczne Melita Medical jest placówką prywatną, na wizytę można umówić się nie posiadając skierowania do lekarza proktologa.

Umów się na wizytę

Co to jest badanie proktologiczne?

Badanie proktologiczne, inaczej badanie per rectum, to podstawowy element badania fizykalnego przeprowadzane w gabinecie proktologa. Polega na zbadaniu przez lekarza kanału odbytu i fragmentu odbytnicy za pomocą palca (w rękawiczce)

W celu przeprowadzenia badania pacjent jest proszony zdjęcie bielizny i ułożenie się na leżance (za kotarą) na boku z podkurczonymi kolanami. Lekarz po założeniu rękawiczek w pierwszej kolejności obejrzy okolicę odbytu, następnie za pomocą palca nałoży niewielką ilość żelu znieczulającego i zbada wnętrze kanału odbytu oraz osiągalny fragment odbytnicy. Badanie trwa możliwie krótko i jest przeprowadzane w sposób możliwie delikatny, tak by nie uszkodzić struktur końcowej części jelita i nie narażać pacjenta na niepotrzebny dyskomfort. Badanie jest z reguły bezbolesne, wyjątkiem może być obecność nasilonych zmian chorobowych w badanej okolicy.  W sytuacji zgłoszenia przez pacjenta znaczących dolegliwości bólowych podczas badania, jest ono natychmiast przerywane.

Standardowo u każdego pacjenta, po badaniu per rectum lekarz  przeprowadza również anoskopię – czyli ogląda krótkim wziernikiem wnętrze odbytu i odbytnicy. Podczas badania może też pobrać z nich wymaz do badania mikrobiologicznego lub do cytologii. Pacjent podczas anoskopii jest ułożony w takiej samej pozycji, jak wspomniana powyżej, a przed wprowadzeniem wziernika lekarz również używa miejscowo żelu znieczulającego, by zminimalizować dyskomfort związany z badaniem. 

Przed badaniem per rectum i anoskopią nie ma potrzeby wykonywania lewatyw czy innego specjalnego przygotowania. W miarę możliwości warto jednak wypróżnić się przed wizytą (jeśli odczuwa się taką potrzebę) oraz dla własnego komfortu zadbać o higienę okolicy odbytu. 
 

Umów wizytę
Co to jest badanie proktologiczne?
Badania proktologiczne we Wrocławiu

Badania proktologiczne we Wrocławiu

W Centrum Medycznym Melita Medical możecie Państwo liczyć na pełną diagnostykę chorób proktologicznych w jednym miejscu.

Podczas podstawowej wizyty wykonywane jest klasyczne badanie proktologiczne, a w razie wskazań umawiamy pacjentów na anoskopię wysokiej rozdzielczości, kolonoskopię, manometrię odbytu czy USG przezodbytnicze 3D  oraz wykonujemy cytologię kanału odbytu. Możliwe jest również zapisanie się na defekografię pod nadzorem Profesora Leszczyszyna w zaprzyjaźnionym szpitalu.

Umów wizytę

Nasi specjaliści - proktolog Wrocław

Cennik

Konsultacja Specjalisty Chirurga
250-350 PLN
Konsultacja proktologiczna z anoskopią/proktoskopią
250-350 PLN
Anoskopia wysokiej rozdzielczości (HRA) z wybarwieniem nabłonka odbytu
500 PLN
Anoskopia wysokiej rozdzielczości (HRA) z biopsją
900 PLN
Cytologia kanału odbytu
200 PLN
Manometria anorektalna z konsultacją proktologiczną
500 PLN
USG transrektalne z obrazowaniem trójwymiarowym z konsultacją proktologiczną
750 PLN
Umów wizytę
Leczenie szczeliny odbytu Botoxem
od 2000 PLN
Leczenie szczeliny odbytu – boczne nacięcie zwieracza wewnętrznego odbytu
od 2500 PLN
Nieoperacyjne, zabiegowe leczenie hemoroidów laserem podczerwonym
od 2000 PLN
Nieoperacyjne , zabiegowe leczenie hemoroidów metoda Barrona
od 2000 PLN
Wycięcie pojedynczego hemoroidu
od 2300 PLN
Wycięcie fałdów skórno-anodermalnych odbytu
od 2000 PLN
Wycięcie ostrego zakrzepu hemoroidalnego (brzeżnego)
od 1500 PLN
Zniszczenie kłykcin kończystych odbytu i kanału odbytu laserem CO2, infrared lub elkektrochirurgicznie
od 2000 PLN
Operacja przetoki odbytu, w zależności od typu operacji i rodzaju przetoki
od 3500 PLN
Umów wizytę
Wszystkie powyższe zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, dopłata za dodatkowe znieczulenie dożylne 400 PLN