Rehabilitacja uroginekologiczna

Rehabilitacja uroginekologiczna jest stosunkowo nową specjalizacją fizjoterapii, zajmującą się szeroko rozumianymi zaburzeniami struktur dna miednicy i mającą na celu poprawić jakość życia pacjenta. W zabiegach rehabilitacyjnych wykorzystuje się techniki manualne, ćwiczenia (wzmacniające, rozluźniające, oddechowe), jak również fizykoterapię (elektrostymulację, biofeedback) oraz USG.
Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?

Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?

Rehabilitacja uroginekologiczna to terapia koncentrująca się na usprawnianiu zaburzonych funkcji mięśni dna miednicy, od których zależy sprawne funkcjonowanie narządów w obrębie miednicy. Wykorzystuje nieinwazyjne oraz zindywidualizowane metody oraz techniki, które mają na celu leczenie i zapobieganie różnym zmianom dna miednicy, takimi jak nietrzymanie moczu, wypadanie narządów płciowych, dysfunkcje seksualne oraz zaburzenia proktologiczne takie jak zaparcia, nietrzymanie stolca czy gazów.

Do głównych założeń terapii należy:

  • zwiększenie świadomości własnego ciała poprzez reedukację postawy, oddechu oraz zniwelowanie obciążających nawyków ruchowych
  • nauka optymalnego skurczu mięśni dna miednicy
  • włączenie mięśni dna miednicy w stabilizację niezbędną każdego dnia - poprawa wytrzymałości, siły oraz synergii mięśni fazowych i tonicznych

Poprzez techniki manualne dochodzi także do uelastycznienia oraz poprawy ukrwienia struktur dna miednicy i do utrwalenia prawidłowych wzorców oraz nawyków, aby zapobiec ponownym zaburzeniom mięśni dna miednicy.

Umów wizytę

Kto powinien skorzystać z rehabilitacji uroginekologicznej?

Terapia uroginekologiczna skierowana jest to osób w każdym wieku, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Obejmuje terapię objawów związanych z układem pokarmowym, układem moczowym i układem rozrodczym, jak również z objawami pochodnymi lokalizującymi się poza miednicą.

Większość pacjentów w gabinetach to kobiety w ciąży lub bezpośrednio po niej oraz osoby starsze borykające się z problemami nietrzymania moczu, gazów lub stolca. Natomiast niewiele osób wie, że terapia uroginekologiczna skierowana jest tak... (zobacz więcej)

Umów wizytę
Kto powinien skorzystać z rehabilitacji uroginekologicznej?
Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Pierwsza wizyta to konsultacja diagnostyczna, przeprowadzana przez fizjoterapeutę, na której ustalony zostaje indywidualny plan terapii. Podczas tej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza badanie podmiotowe (wywiad), badanie przedmiotowe (badanie fizykalne), aby uzyskać obraz kliniczny dna miednicy. Terapeuta oceni stan mięśni (dna miednicy, brzucha), sylwetkę, ułożenie miednicy oraz ewentualne blizny po zabiegach operacyjnych. Badanie zostanie przeprowadzone manualnie i będzie obejmować strefę intymną pacjenta. Każda wizyta przebiega w przyjaznej, komfortowej i intymnej atmosferze.

Na pierwsza wizytę zabierz ze sobą:

  • dokumentację medyczną
  • badania obrazowe (RTG, MRI, TK kręgosłupa, USG dolnych dróg moczowych)
  • wyniki badań diagnostycznych
  • dzienniczek mikcji (jeżeli posiadasz)
  • wygodny strój sportowy
Umów wizytę

Nasi specjaliści - rehabilitacja uroginekologiczna Wrocław

Cennik

Wizyta u fizjoterapeuty
150zł
Umów wizytę