Choroby jelita

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna to choroba zapalna, która może zająć każdy odcinek przewodu pokarmowego – od ust do końca jelita grubego – lub jego fragmenty. Najczęściej atakuje okolice krętniczo-kątniczą, czyli koniec jelita cienkiego i początek jelita grubego. Objawami tej choroby jest najczęściej wodnista biegunka (rzadko z domieszką krwi), ból brzucha, ogólne złe samopoczucie, utrata masy ciała. U pacjentów często pojawia się anemia i objawy niedożywienia. Podstawową metodą diagnostyki jest wykonanie kolonoskopii z pobraniem biopsji z miejsc zmienionych chorobowo. Leczenie opiera się głównie na farmakoterapii, jednak w niektórych wypadkach może być konieczne leczenie operacyjne.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba zapalna obejmująca końcowy odcinek przewodu pokarmowego. Zmiany zaczynają się w odbytnicy i mogą rozciągać się przez wszystkie segmenty jelita grubego aż do miejsca połączenia z jelitem cienkim. Głównymi objawami jest biegunka z domieszką krwi i śluzu, anemia i ból brzucha. Podstawową metodą diagnostyki jest wykonanie kolonoskopii lub sigmoidoskopii z pobraniem biopsji.  Pacjenci najczęściej są leczeni farmakologicznie, jednak w długotrwałej chorobie o ciężkim przebiegu może być konieczne wycięcie fragmentu lub całego jelita grubego.

Rak jelita grubego i odbytnicy

Rak jelita grubego i odbytnicy

Rak jelita grubego i odbytnicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Przez długi czas może nie dawać specyficznych objawów. Jednym z pierwszych może być pojawienie się utrata masy ciała czy zmiennego rytmu wypróżnień, które często nie są tak alarmujące dla pacjenta, jak bólu brzucha, krwawienie przy wypróżnianiu, uporczywa biegunka czy anemia. Najlepszą metodą profilaktyki nowotworów jelita grubego i odbytnicy są kontrolne kolonoskopie po ukończeniu 50tego roku życia lub wcześniej, jeśli w rodzinie występowały nowotwory jelita grubego. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza proktologa lub gastroenterologa, który przeprowadzi pełną diagnostykę i zaplanuje odpowiednie leczenie lub skieruje do szpitala onkologicznego. 

Umów wizytę

Umów wizytę

Jeśli podejrzewasz u siebie którąś z opisanych chorób jelita, warto zgłosić się do lekarza gastroenterologa. To on dobierze odpowiednią diagnostykę, wdroży właściwe leczenie oraz pokieruje Cię na dodatkowe konsultacje do innych lekarzy, jeśli pojawi się taka potrzeba. Specjalistami, którzy mogą pełnić pomocniczą rolę w procesie diagnostyki i leczenia są radiolog, proktolog, hematolog czy dietetyk. W wypadku zmian nowotworowych konieczne może być również spotkanie z onkologiem i chirurgiem.

Umów wizytę