Badanie na wirusa HPV

Zakażenie wirusami HPV (Human Papilloma Virus – Wirus Brodawczaka Ludzkiego) jest najczęstszą na świecie infekcją przenoszoną droga seksualną. Można z pewnym uproszczeniem powiedzieć, że każdy z nas już miał lub będzie miał kontakt z tym wirusami.

Grupa wirusów HPV składa się z ponad 150 podtypów, z których pewne wywołują zmian w zaatakowanej części organizmu, inne nie, a jeszcze inne wbudowują swój materiał genetyczny (DNA) w strukturę ludzkiego DNA i dopiero po dłuższym czasie wywołują zmiany prowadzące do powstawania nowotworów. Wykazano, że niektóre podtypy HPV odpowiadają za powstawania raka szyjki macicy i raka odbytu, a także niektórych nowotworów jamy ustnej czy krtani.

W Centrum Medycznym Melita Medical wykonujemy badania w kierunku infekcji HPV, by wykluczyć obecność podtypów onkogennych wirusa HPV.
Na czym polega badanie na wirusa HPV?

Na czym polega badanie na wirusa HPV?

W Centrum Medycznym Melita Medical skupiamy się głównie na proktologicznych aspektach związanych z infekcją HPV,  stąd w ramach diagnostyki pobieramy wymaz z odbytu na obecność zakażenia HPV z typowaniem podtypów wirusa mogących wywoływać nowotwory. Badanie wykonywane jest metodą PCR.

Wymaz (czyli zebranie komórek nabłonka za pomocą miękkiego patyczka) wykonywany jest podczas badania proktologicznego.

Anoskopia wysokiej rozdzielczości, podobnie jak kolposkopia szyjki macicy u kobiet, pozwala na obejrzenie śluzówki kanału odbytu i odróżnienie zmian łagodnych od złośliwych oraz pobranie materiał do cytologii, w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Umów wizytę

Objawy infekcji wirusem HPV

Nie u wszystkich zainfekowanych pacjentów obecność wirusa HPV będzie dawała jakiekolwiek objawy chorobowe. Dlaczego tak się dzieje?

Po zakażeniu, wirus HPV atakuje komórki nabłonkowe w ulubionych miejscach - najchętniej w okolicach przejścia błony śluzowej w skórę, lub błony śluzowej w nabłonek o innym charakterze. 

Jeśli w okresie zakażenia nasz system immunologiczny funkcjonuje prawidłowo, po około 6 miesiącach nasz organizm sam eliminuje zakażenie. 

Jeśli natomiast do zakażenia doszło w okresie spadku odporności zakażenie przechodzi w stan przewlekły, a wbudowane do ludzkich komórek DNA wirusa zmusza je do niekontrolowanego rozrostu, co prowadzi do powstawania: 

  • kłykcin kończystych (brodawek płciowych) w okolicach odbytu i narządów płciowych
  • brodawek zwykłych powszechnie spotykanych na skórze dłoni i stóp
  • stanów przednowotworowych i nowotworów, o których wspominaliśmy powyżej.
Umów wizytę
Objawy infekcji wirusem HPV
Dowiedz się o leczeniu wirusa HPV

Dowiedz się o leczeniu wirusa HPV

Zależnie od rozległości, typu i umiejscowienia zmian związanych z infekcją HPV leczenie może obejmować zarówno farmakoterapię (maści stosowane miejscowo, leki przeciwwirusowe), jak i wszelkie metody zabiegowe takie jak krioterapia, usuwanie laserem CO2 czy elektrokoagulacja. 

Jeśli zauważysz u siebie brodawki w okolicach odbytu czy narządów płciowych, nie próbuj leczyć ich samodzielnie,  szczególnie nie wyciskaj, nie skub czy nie wycinaj – możesz doprowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa i pojawiania się większej ilości zmian. Zgłoś się do lekarza specjalizującego się w leczeniu brodawek/kłykcin.

Umów wizytę

Cennik

Cytologia kanału odbytu + Wymaz w kierunku HPV z typowaniem metodą PCR
200 PLN
Umów wizytę