Badania USG kończyn (w tym Dopplera), węzłów chłonnych, tarczycy, piersi, moszny i USG transrektalne nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania.
Przed badaniem USG narządów jamy brzusznej (wątroby, dróg żółciowych, trzustki, jelit, układu moczowego – w tym nerek, przestrzeni zaotrzewnowej), należy ściśle stosować się do poniższych wytycznych:
- W przeddzień badania prosimy pozostać na diecie lekkostrawnej, gotowanej, unikając potraw wzdymających (potrawy smażone, warzywa kapustne i cebulowe, nasiona roślin strączkowych, słodycze, jabłka, gruszki, śliwki i soki owocowe).
- Przez 3 dni przed badaniem należy zażyć 3 razy dziennie po trzy tabletki ESPUMISAN (kapsułki połykając w całości). Chorzy z tendencją do wzdęć oraz każdy chory do badań dopplerowskich jamy brzusznej powinni pozostać na diecie i zażywać ESPUMISAN przez dodatkowe dwa dni poprzedzające badanie.
- W dniu badania prosimy pozostać na czczo przynajmniej 8 godzin, do badania dopplerowskiego całkowicie na czczo, od rana.
- Chorzy z tendencją do zaparć powinni zastosować dowolny lek przeczyszczający 2 dni przed badaniem (nie należy podawać środków przeczyszczających i wykonywać lewatyw w przeddzień badania).
Przed badaniem USG narządów miednicy małej (pęcherza moczowego, narządu rodnego, macicy, przydatków, gruczołu krokowego):
- Jeśli lekarz kierujący na badanie USG zaznaczył na skierowaniu „badanie z pełnym pęcherzem”, to w celu szybkiego wypełnienia pęcherza należy 1,5 godziny przed badaniem wypić na raz trzy szklanki niegazowanej wody mineralnej lub herbaty (nie mleka, soku czy innych napojów) i nie oddawać moczu.
- W przypadku przepełnienia pęcherza można w czasie oczekiwania na badanie „po trochę” oddawać mocz, nie wolno w międzyczasie dopijać płynów.
Na badanie prosimy zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu chorego (wypisy ze szpitali, wyniki badan USG, komputerowej tomografii, rezonansu magnetycznego, urografii wraz ze zdjęciami oraz wyniki badań laboratoryjnych).
Umów wizytę