Radiologia

Radiologia to dziedzina medycyny zajmująca się szeroko pojętą diagnostyką obrazową oraz zabiegami małoinwazyjnymi i ich obrazowaniem (radiologia zabiegowa).
Czym zajmuje się radiolog?

Czym zajmuje się radiolog?

Lekarz radiolog to specjalista wykorzystujący „fizykę” w diagnostyce i leczeniu pacjentów.

W kontekście diagnostyki możemy wyróżnić 3 główne metody pracy – z wykorzystaniem fal dźwiękowych (np. USG), promieniowania jonizującego (np. RTG i tomografia komputerowa, PET) oraz pola magnetycznego (np. rezonans magnetyczny).

Do zadań lekarza radiologa należy przede wszystkim nadzór nad wykonywaniem badań obrazowych z podaniem kontrastu oraz analiza i opisywanie wyników przeprowadzonych badań. Bywa również, że radiolog sam przeprowadza badanie, jednak z reguły zajmują się tym technicy.

Ze względu na dynamiczny rozwój techniki i medycyny, lekarze radiolodzy zajmują się obecnie również przeprowadzaniem mało inwazyjnych zabiegów wewnętrznaczyniowych, drenażu patologicznych zbiorników płynowych, poszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego czy wertebroplastyki. 

Umów wizytę

Dostępne rodzaje USG w Centrum Medycznym Melita Medical

W Centrum Medycznym Melita Medical przeprowadzamy wszystkie poniższe typy badań USG:

  • USG jamy brzuszne
  • USG miednicy małej
  • USG jelit w chorobie Crohna
  • USG szyi (węzły chłonne, ślinianki, tarczyca)
  • USG piersi
  • USG moszny (jąder)
  • USG naczyń – Doppler
  • USG transrektalne z obrazowaniem trójwymiarowym
Umów wizytę
Dostępne rodzaje USG w Centrum Medycznym Melita Medical
Jak przygotować się do badania USG?

Jak przygotować się do badania USG?

Badania USG kończyn (w tym Dopplera), węzłów chłonnych, tarczycy, piersi, moszny i USG transrektalne nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania.

Przed badaniem USG narządów jamy brzusznej (wątroby, dróg żółciowych, trzustki, jelit, układu moczowego – w tym nerek, przestrzeni zaotrzewnowej), należy ściśle stosować się do poniższych wytycznych:

  • W przeddzień badania prosimy pozostać na diecie lekkostrawnej, gotowanej, unikając potraw wzdymających (potrawy smażone, warzywa kapustne i cebulowe, nasiona roślin strączkowych, słodycze, jabłka, gruszki, śliwki i soki owocowe).
  • Przez 3 dni przed badaniem należy zażyć 3 razy dziennie po trzy tabletki ESPUMISAN (kapsułki połykając w całości). Chorzy z tendencją do wzdęć oraz każdy chory do badań dopplerowskich jamy brzusznej powinni pozostać na diecie i zażywać ESPUMISAN przez dodatkowe dwa dni poprzedzające badanie.
  • W dniu badania prosimy pozostać na czczo przynajmniej 8 godzin, do badania dopplerowskiego całkowicie na czczo, od rana.
  • Chorzy z tendencją do zaparć powinni zastosować dowolny lek przeczyszczający 2 dni przed badaniem (nie należy podawać środków przeczyszczających i wykonywać lewatyw w przeddzień badania).

Przed badaniem USG narządów miednicy małej (pęcherza moczowego, narządu rodnego, macicy, przydatków, gruczołu krokowego):

  • Jeśli lekarz kierujący na badanie USG zaznaczył na skierowaniu „badanie z pełnym pęcherzem”, to w celu szybkiego wypełnienia pęcherza należy 1,5 godziny przed badaniem wypić na raz trzy szklanki niegazowanej wody mineralnej lub herbaty (nie mleka, soku czy innych napojów) i nie oddawać moczu. 
  • W przypadku przepełnienia pęcherza można w czasie oczekiwania na badanie „po trochę” oddawać mocz, nie wolno w międzyczasie dopijać płynów.
     

Na badanie prosimy zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu chorego (wypisy ze szpitali, wyniki badan USG, komputerowej tomografii, rezonansu magnetycznego, urografii wraz ze zdjęciami oraz wyniki badań laboratoryjnych).

Umów wizytę

Nasi specjaliści – badanie USG Wrocław

Cennik

USG jamy brzusznej
260 PLN
USG jelit w chorobie Crohna
250 PLN
USG szyi (węzły chłonne, ślinianki, tarczyca)
200 PLN
USG piersi
200 PLN
USG moszny (jąder)
200 PLN
USG naczyń – Doppler
200 -250 PLN
USG transrektalne z obrazowaniem trójwymiarowym z konsultacją proktologiczną
750 PLN
Umów wizytę