Badania kliniczne mogą trwać od kliku tygodni do kilku lat. Wszystkie wizyty w ośrodku, spotkania z lekarzem, badania diagnostyczne i podania leku są szczegółowo zaplanowane pod względem przebiegu oraz częstotliwości. Zależnie od rodzaju leku i badania, wizyty i podania leków mogą odbywać się co 1, 2, 4, lub 8 tygodni. W trakcie udziału w badaniu klinicznym zdrowie i dobrostan pacjenta są zawsze stawiane na pierwszym miejscu, a każda zmiana w samopoczuciu i wynikach badań jest starannie monitoro... (zobacz więcej)wana przez cały zespół prowadzący badanie.
Pacjent chcący wziąć udział w badaniu powinien w pierwszej kolejności szczegółowo zapoznać się z formularzem informacji o badaniu, w tym z planem badania oraz procedur diagnostycznych i schematem wizyt. Jest to niezbędny element przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia, ponieważ podpisanie zgody na udział w badaniu oznacza konieczność stawienia się w Ośrodku na wszystkie wskazane w zgodzie wizyty oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich.
Zanim rozpocznie się podawanie leków w ramach badania klinicznego, konieczne jest staranne potwierdzenie, że nie stwarza ono zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta oraz, że nasilenie objawów choroby jest odpowiednio duże, by można było stwierdzić jego skuteczność. Stąd konieczne jest przeprowadzenie w pierwszej kolejności starannego wywiadu lekarskiego, wykonanie badań krwi i innych badań diagnostycznych oraz regularne prowadzenie przez pacjenta dzienniczka objawów choroby.
Pacjenci biorący udział w testowaniu nowych leków mogą w każdej chwili zgłosić lekarzowi lub personelowi badania, że nie chcą już dłużej brać udziału w badaniu klinicznym i nie muszą przy tym podawać żadnej konkretnej przyczyny. Podjęcie przez pacjenta takiej decyzji nie wpływa w żaden sposób na jakość podstawowej opieki medycznej, jaką otrzymywał dotychczas od swojego lekarza prowadzącego. Wiąże się to jedynie z przerwaniem leczenia w ramach badania klinicznego i ustaniem obowiązku zgłaszania się do placówki w wyznaczonych odgórnie terminach.
Wizyt lekarskie, badania diagnostyczne oraz leczenie w ramach badania klinicznego są dla pacjentów całkowicie bezpłatne. W większości badań klinicznych istnieje również możliwość wystąpienia o zwrot kosztów dojazdów do placówki, w której prowadzone jest badanie. (zobacz mniej)