Hemoroidy

Hemoroidy to trzy guzki wypełnione krwią, zbudowane z tkanki przypominającej gąbkę, tworzące fizjologiczne uszczelnienie odbytu. Ich powiększenie się daje objawy chorobowe – mogą boleć, pękać, krwawić lub, gdy są bardzo powiększone, wypadać z odbytu podczas wypróżniania. Objawy powiększonych hemoroidów można łagodzić za pomocą maści i czopków, jednak skutecznym leczeniem przyczynowym są zabiegi chirurgiczne.
Hemoroidy objawy

Hemoroidy objawy

Hemoroidy stają się chorobą, gdy z różnych przyczyn te trzy guzki powiększają się. Mogą one powiększać się w różnym stopniu. Małym (I i II stopień zaawansowania) - wtedy łatwo pękają, jak nadmiernie nadmuchany balonik i wywołują krwawienie. Powiększone w większym stopniu (III stopień zaawansowania) mogą wysuwać się z odbytu podczas wypróżnienia. Kiedy hemoroidy są bardzo znacznie powiększone (IV stopień zaawansowania), wysuwają się na zewnątrz odbytu i są na stałe widoczne.

Najczęstszym objawem h... (zobacz więcej)

Metody leczenia hemoroidów

W leczeniu hemoroidów stosuje się wiele metod.

Maści i czopki, powszechnie dostępne w aptekach, łagodzą objawy i powikłania hemoroidów takie, jak zapalenie, zakrzepica czy dolegliwości bólowe.

Leki te jednak nie usuwają przyczyny dolegliwości, to znaczy nie prowadzą do zmniejszenia się nadmiernie przerośniętych hemoroidów.

Leczeniem przyczynowym hemoroidów są tylko metody mechanicznie, zmniejszające objętość guzków krwawniczych:

  • zakładanie podwiązek gumowych (metoda Barrona)

  • koagulacja laserem podczerwonym IRC

  • małoinwazyjne leczenie operacyjne (THD- podwiązanie ultradźwiękowe, metoda PPH-Longo)

  • leczenie klasyczne polegające na chirurgicznym wycięciu powiększonych hemoroidów- najczęściej metodą Milligan-Morgan

Metoda leczenia hemoroidów powinna zawsze być dobierana do rodzaju dolegliwości i stopnia zaawansowania choroby.

W Centrum Medycznym Melita Medical mogą Państwo zawsze liczyć na staranną diagnostykę i dobór leczenia najlepiej dopasowany do obecnego stanu zdrowia. Każdy etap leczenia zostanie szczegółowo omówiony i przeprowadzony w przyjaznej i dyskretnej atmosferze.

Wszystkie zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym z udziałem lekarza anestezjologa.

Metody leczenia hemoroidów