Badanie proktologiczne, inaczej badanie per rectum, to podstawowy element badania fizykalnego przeprowadzane w gabinecie proktologa. Polega na zbadaniu przez lekarza kanału odbytu i fragmentu odbytnicy za pomocą palca (w rękawiczce)
W celu przeprowadzenia badania pacjent jest proszony zdjęcie bielizny i ułożenie się na leżance (za kotarą) na boku z podkurczonymi kolanami. Lekarz po założeniu rękawiczek w pierwszej kolejności obejrzy okolicę odbytu, następnie za pomocą palca nałoży niewielką ilość żelu znieczulającego i zbada wnętrze kanału odbytu oraz osiągalny fragment odbytnicy. Badanie trwa możliwie krótko i jest przeprowadzane w sposób możliwie delikatny, tak by nie uszkodzić struktur końcowej części jelita i nie narażać pacjenta na niepotrzebny dyskomfort. Badanie jest z reguły bezbolesne, wyjątkiem może być obecność nasilonych zmian chorobowych w badanej okolicy. W sytuacji zgłoszenia przez pacjenta znaczących dolegliwości bólowych podczas badania, jest ono natychmiast przerywane.
Standardowo u każdego pacjenta, po badaniu per rectum lekarz przeprowadza również anoskopię – czyli ogląda krótkim wziernikiem wnętrze odbytu i odbytnicy. Podczas badania może też pobrać z nich wymaz do badania mikrobiologicznego lub do cytologii. Pacjent podczas anoskopii jest ułożony w takiej samej pozycji, jak wspomniana powyżej, a przed wprowadzeniem wziernika lekarz również używa miejscowo żelu znieczulającego, by zminimalizować dyskomfort związany z badaniem.
Przed badaniem per rectum i anoskopią nie ma potrzeby wykonywania lewatyw czy innego specjalnego przygotowania. W miarę możliwości warto jednak wypróżnić się przed wizytą (jeśli odczuwa się taką potrzebę) oraz dla własnego komfortu zadbać o higienę okolicy odbytu.
Umów wizytę