Rak jelita grubego i odbytnicy najważniejsze informacje

Rak jelita grubego i odbytnicy jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Co roku na świecie, nowotwór ten dotyka ponad 1,200.000 nowych chorych. Najczęściej chorują mieszkańcy krajów rozwiniętych: USA, Europy, Australii.

Średnio, na świecie co roku umiera z powodu tego nowotworu 8 osób na 100.000.

Warto jednak pamiętać, że w krajach centralnej i wschodniej Europy ilość zgonów z tego powodu jest najwyższa na świecie i wynosi ponad 20 mężczyzn na100.000 mieszkańców i ponad 12 kobiet na 100.000!

Każdy nowotwór jelita grubego i odbytnicy oraz odbytu może być skutecznie wyleczony jeśli jest odpowiednio wcześnie wykryty.
Rak jelita grubego i odbytnicy - profilaktyka

Rak jelita grubego i odbytnicy - profilaktyka

Najlepszą metodą profilaktyki raka jelita grubego i odbytnicy jest wykonywanie kolonoskopii, czy badania które polega na wprowadzeniu do jelita grubego kamery, za pomocą której lekarz może zbadać wygląd błony śluzowej. Ponieważ większość nowotworów jelita wyrasta z polipów, zawsze podczas tego badania usuwamy je.

U kogo i kiedy należy rozpocząć profilaktyczne kolonoskopie?

U zdrowych osób, u których nikt w rodzinie (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo) nie chorował na raka jelita grubego i odbytnicy – po ukończeniu 50 roku życia;

U osób znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i odbytnicy.

CZYNNIK ZWIĘKSZAJĄCY ZACHOWANIA NA RAKAJELITA GRUBEGO KIEDY ROZPOCZĄĆ WYKONYWANIE KOLONOSKOPII ? JAK CZĘSTO?

- jeden z bliskich członków rodziny (rodzice, rodzeństwo, dzieci) choruje lub chorował na raka jelita grubego lub gruczolaka (polip jelita)

- dwu lub więcej z dalszych członków rodziny (dziadkowie, kuzyni, wnuki) choruje lub chorował na raka jelita grubego lub gruczolaka (polip jelita)

po ukończeniu 40 roku życia, lub 10 lat wcześniej niż zachorował najmłodszy z członków rodziny co 5 lat
występująca w rodzinie Rodzinna Polipowatość Gruczolakowata -FAP

po ukończeniu 10-12 roku życia

co rok
występujący w rodzinie Wrodzony Niepolipowaty Rak Jelita Grubego-HNPCC po ukończeniu 20-25 roku życia, lub 10 lat wcześniej niż zachorował najmłodszy z członków rodziny co 1-2 lata
przewlekłe zapalenie jelita grubego (wrzodziejące zapalenie jelita i choroba Crohna) po 8 latach trwania choroby jelit dotyczy całego jelita grubego lub po 12 latach jeśli choroba dotyczy lewej połowy jelita

co 1-2 lata

W Centrum Medycznym Melita Medical wszystkie kolonoskopie wykonywane są w krótkotrwałym dożylnym uśpieniu i są całkowicie bezbolesne.

Rak jelita grubego i odbytnicy objawy

Na samym początku choroba może nie dawać żadnych objawów. Z czasem mogą pojawiać się:

  • bóle brzucha o różnym charakterze
  • krwawienie przy wypróżnianiu
  • naprzemienna biegunka i zaparcia
  • uporczywa biegunka
  • osłabienie
  • anemia (szczególnie, jeśli występuje krwawienie)
  • utrata apetytu
  • utrata masy ciała

Nasilenie objawów raka jelita grubego i/lub odbytnicy będzie zależało od zaawansowania zmian.
 

Rak jelita grubego i odbytnicy objawy
Metody leczenia raka jelita grubego i odbytnicy

Metody leczenia raka jelita grubego i odbytnicy

Sposób leczenia nowotworu jelita uzależniony jest od stopnia zaawansowania w chwili rozpoznania. Jeśli nowotwór został zdiagnozowany na wczesnym etapie zaawansowani możliwe jest leczenie oszczędzające - minimalnie inwazyjne.

We wczesnych nowotworach jelita grubego możliwe jest wykonanie wycięcia endoskopowego całego ogniska nowotworowego już podczas kolonoskopii.

We wczesnych nowotworach odbytnicy wykonujemy mikroskopowe, pełnościenne, przezodbytnicze wycięcie nowotworu.

W zaawansowanych nowotworach jelita grubego i odbytnicy konieczna może być zarówno resekcja całego zajętego fragmentu jelita, jak również odpowiednio dobrana chemioterapia i/lub radioterapia.
 

 

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Jeśli chcesz upewnić się czy to odpowiedni czas, na wykonanie profilaktycznej kolonoskopii, masz w rodzinie osoby, które wcześnie zachorowały na nowotwory jelita grubego lub zauważasz u siebie niepokojące objawy wspomniane powyżej, nie czekaj!
Umów się na wizytę u jednego z naszych lekarzy gastroenterologów lub proktologów.

Skontaktuj się z naszym specjalistą